Spring-opdræt jagter fjerde sejr
Treårige Piney Spring har haft en god start på karrieren med tre sejre i fem starter, og starter igen på Åby i aften.
Stutteri Spring har opdrættet den treårige svenskfødte Piney Spring, der ikke har gjort meget forkert siden indledte karrieren tidligere i år.
Efter galop i debuten på Bjerke, kunne hesten vinde sin efterfølgende start på Jarlsberg, hvor den sejrede med sin træner Frode Hamre.
Det er også en Frode Hamre, der har kørt hesten ved dens to seneste starter, hvor det er blevet til sejre på Sørlandet og Jarlsberg.
I aften er det dog svenskeren Jørgen Sjunnesson, der kører hesten fra spor 11 over 2140 m. Auto. Der er 30.000 skr. i førstepræmie.

Sød historie om et opdræt
Igennem tiderne har Stutteri Spring og Stald Tårs opdrættet mange mine afkom, og en af disse er Klinger, der har gjort sig gældende i Norge.
“Klinger er opdrættet her hos os, og historien er ganske sød. Vi har tidligere haft heste for Nils Munkhaugen, og i den forbindelse få vi hoppen Nelson Lina foræret. Nelson Lina var på daværende drægtig med Maharajah, og det match blev til Klinger. En flot sort hest, som man kun kunne falde for med det samme.
“Jeg er ikke bekendt med hvordan interessen opstod. Vi fik en henvendelse fra Norge, og kort efter stod Stig hos os, og ønskede at se Klinger.
Hvordan han kendte til Klinger, skal jeg ikke kloge mig i. Der blev sidenhen afgivet et bud, og det tilbud takkede vi ja til. Det har sidenhen været en fornøjelse at følge Klinger i Norge, lød det tidligere fra Helene Gravesen til Travet.dk.

Dygtige hestefolk
Helene Gravesen er en fantastisk dygtig og utrolig hestekyndig. Helene Gravesen har tidligere oplyst overfor Travet dk, at man aldrig før har satset så meget som det er tilfældet de senere år.
Der er de seneste år investeret i dyre hingste, og det er den største satsning nogensinde. Vi har brugt Readly Express, Donato Hanover, Fourth Dimension med mere, fortalte Helene Gravesen ved den lejlighed.
Stutteri Spring & Stald Tårs kunne sidste år se deres opdræt Klinger (Maharajah) være nr. to i det Norske Travkriterium. En indsats til 325.000 norske kroner.
En af de dygtige personer, der er tilknyttet Stutteri Spring & Stald Tårs er den talentfulde Camilla Munk Boeck.
Fotos af
Burt Seeger







