Noter fra dagens pressemøde i Aalborg
En ny håndboldarena samt et helt nyt fodboldstadion, der kan rumme op til 30.000 mennesker til både sport, koncerter og lignende begivenheder i Aalborg Kommune.
Det er en del af de visioner, som en initiativgruppe bestående af række af byens sportsklubber og erhvervsfolk er klar til at gå videre med.
En del af planen er, at Aalborg Travbane flyttes udenfor bycentrum og dermed gøres der plads til et fodboldstadion til mere end 30.000 tilskuere.
Så kom der folk på scenen.
Aalborgs borgmester Lasse Frimand Jensen (S).
– Jeg synes det lyder rigtig spændende. Både som borgmester – men også som en af de borgere i kommunen, der elsker sports- og kulturoplevelser. For kan vi lykkes med det her, kan det være med til at sætte os på landkortet som en ambitiøs elitesports- og kulturkommune, siger han.
Jan Nymark Thaysen, by- og landrådmand (V), Aalborg Kommune, glæder sig over, at det her projekt, hvis det kan realiseres, vil sætte byen i førersædet på kultur– og sportsområdet.
Travbanen består af 22 hektar kommunalt ejet jord, hvor der ikke er de samme udfordringer ift. beboelse, som der i øjeblikket er med Aalborg Portland Park.
Han understreger, at det ikke kun er et projekt til eliten, men også til bredden.
Spørgsmål.
Hvad koster projektet, blev der spurgt om fra salen.Der blev ikke svaret konkret om det samlede projekt.
Der blev ikke givet skattepenge til projektet, det er byggerettighederne der skal financierer projektet, fortæller man yderligere.
Spørgsmål
Hvorfor er travbanen ikke repræsenteret, og hvor skal den ligge blev der spurgt ind til fra salen. Her rejste Lars Hellerup sig op, og fortalte at væddeløbsbanen var repræsenteret på mødet.
Vi er blevet et nøgleområde, og vi er de seneste år blevet en del af byen, og det er vi bevidst om. Den jord vi fik i 1959, er lige pludselig blevet vigtigt i by perspektiv.
Vi har været i dialog i et års tid, og hvis vores område er interessant i by perspektiv så er vi selvfølgelig lydhøre. Det er dog vigtigt at prioritere at der også skal være en væddeløbsbane fremadrettet.
Hvis man ønsker at benytte området, så skal man også finde et andet sted til os. Vi har ikke noget konkret på bordet omkring, hvor banen skal ligge på nuværende tidspunkt.
Det er klart at de trafikale muligheder skal være gode. Der skal være god/nem adgang til motorveje, men om det er syd, øst eller vest har vi ikke lagt os fast på endnu.
Jorden ud til motorveje, er måske også til at betale, fortalte Lars Hellerup på dagens pressemøde.
Tidsperspektivet på projektet er 10 – 15 år. Det bliver ikke nærmere forklaret en tidshorisont på dagens pressemøde.






