Sådan gik det i Aarhus
Birger Jørgensen blev dagsbedst med to personlige sejre i de syv løb fredag eftermiddag på Jydsk Væddeløbsbane.
Det startede med en sejr til Jamaica Gardenia, som Jeppe Rask kunne tage spidsen med fra start og herfra vandt den i 1.17,5/1800 m. Auto og det var med Illusion Epice og Ivory på de efterfølgende pladser.
Henrik Lønborg kunne køre først over stregen med Grisling. Den sad udvendigt undervejs, inden at føringen blev nået på sidste langside. Parret vandt i 1.19,1/1820 m. Volte. Major Love var anden og Godi Spring var tredje.
Den første af de to sejre til Birger Jørgensen kom med Borups Viking, der tidligt kom frem til føringen og sejrede i 1.15,9/2320 m. Volte. Andenpladsen gik til Fox On The Run S, mens tredjepladsen gik til Lady L L.
Nikoline Nikolajsen sejrede med Frank Jr Bounce efter at den var kommet til spids i sidste sving i 1.16,2/1840 m. Volte. Det blev Herman og Eyecandy, der kunne tage de næste pladser i løbet.
Tidligere på måneden vandt Rolf Jørgensen med Justlikejessejames og det kunne vinde igen efter at have ført hele løbet i 1.18,4/1800 m. Auto foran Iconic Flade og Julius H.
Jan Dahlgaard kunne køre først over målstregen med Houston Spring, der kunne overtage spidsen i sidste sving efter et afventende løb og vandt i 1.16,6/1820 m. Volte med Hercules Act og Figeac herefter.
Birger Jørgensen vandt sin anden dagssejr, da han sejrede efter et afventende løb med Kenzo Flevo i 1.18,4/1820 m. Volte. På de efterfølgende pladser fulgte Come on Now og Rarely Access.
Se løbene her.
- løb kan ses her – Klik her.
- løb kan ses her – Klik her.
- løb kan ses her – Klik her.
- løb kan ses her – Klik her.
- løb kan ses her – Klik her.
- løb kan ses her – Klik her.
- løb kan ses her – Klik her.
Foto Ole Hindby







