Aalborg – Kom maj du søde milde
Efter en april måned med stribevis af forrygende væddeløb på Racing Arena Aalborg tager vi dag hul på maj, der byder på fire løbsdage. I lighed med næstfølgende løbsdag – 9. maj – er der tale om mandagsløb efter Power Hour-konceptet med start kl. 17.00 og sportslig hovedvægt på de fire indledende løb.
V4-løbene – som tilstræbes afviklet på en time.
Dagens program tæller otte løb med mange deltagere, herunder en stribe sejrsvante profiler. Således er der sæsondebut for ’Årets travfest 2021’ Fit For Fight. I fjor vandt hesten fire gange på hjemmebanen, og syv gange i alt, hver gang med Mathias Jensen i sulkyen.
I dagens 7. løb skal Fit For Fight og Mathias forsøge at indlede 2022 med sejr, men der findes god modstand. I løbet forinden er det en anden amatørekvipage, Skive-hesten Daniel Autriche med Rolf Jørgensen som forsøger at fortsætte i sejrssporet. Ekvipagens seneste to starter har resulteret i sejr og forudsætningerne er gode for et tredje pletskud.
Inden for rammerne af V4-spillet kan man i 3. løb/V4-3 se frem til et interessant Made in Denmark-løb med 10 lovende treåringer på startlisten.
Spilforslag
2 Løb nr. 1. Cash Sali bør være blandt de tre første i dette selskab. Det kan måske også række hele vejen for den starthurtige traver, som får Knud Mønster i vognen.
4 Løb nr. 1 Enjoy Lomomba, er formidlet her og er vinderspillet i dagens baneprogram. Det kunne ligne spids hele vejen for den formstærke hoppe, der senest leverede en fin formbesked.
6 Løb nr. 2. Daniel Autriche vinder dette løb, hvis hesten og kusken leverer som de foregående to gange. Indsatsen senest lover godt fremadrettet for den 4-årige Maharajah-søn. Vi spiller vinder.
Et baneprogram finder man på dette link.
[useful_banner_manager banners=1 count=1]







