2022s første startliste klar
Travåret 2022 indledes mandag den 3. januar på Racing Arena Aalborg, hvor der er kommet startliste til.
Der er fem løb på programmet i det nordjyske, der har lunch-løb på programmet og derfor indleder løbsdagen kl. 12.20.
I flere af løbene er der meldt pænt med heste og i alt er 51 heste skrevet til start i de fem løb, men uden banens champion.
Flemming Jensen har startanmeldt fire heste, men det bliver René Kjær og Birger Jørgensen, der kører disse.
Man bemærker også, at Kasper Foget har fire køreture, inden han tager afsted til USA dagen efter.
To kuske kører i alle fem løb
Der er to kuske, der kommer ud i samtlige fem løb. Det er Jeppe Juel og Bo Westergaard, der således har fuldt hus.
Jeppe Juel sidder bag Follow Me Now, Fanta samt Herbie Gin fra hans egen stald, mens han gæstekører Ecuador og Der Ud A.
For Bo Westergaard er der tale om fem heste fra eget træningskvarter. Chili Volo, Taste Of Diamonds, Golden Bay, Great Shadow N og Kindred Spirit.
Startlisten til samtlige løb kan findes lige her.
Foto – Hesselborg Foto







