Retssagen begynder i dag
Den mand, der i april sidste år blev sigtet for seksuelle forbrydelser mod flere kvinder skal for retten. Sagen begynder 2. marts som en nævningesag, og der er foreløbig aftalt 13 retsmøder. Det kunne villabyerne oplyse i sidste måned.
Villabyerne har dækket forløbet tæt, og avisen har ligeledes fået aktindsigt i det fem sider lange anklageskrift. Det skrev man tilbage den 10. februar i år.
Den skrivelse kan læses her.
Villabyerne har omtalt sagen i flere skrivelser. Der er fortsat navneforbud i sagen, og dette har været tilfældet siden april måned 2020.
Sagen har fået massiv omtale også i landsdækkende medier. Ekstra Bladets Torben Ruus skrev således denne skrivelse tilbage i maj måned og Berlingske har omtalt sagen i flere tilfælde.
En af disse skrivelser er denne fra slutningen af maj måned sidste år.
Skrivelserne fra Villabyerne fra april til dags dato kan læses her.
- 23 december 2020
- Link til artikel
- 19 november 2020
- Link til artikel
- 20 juli 2020
- Link til artikel
- 26 maj 2020
- Link til artikel
- 22 maj 2020
- Link til artikel
En samlet oversigt på SN.DK kan også findes på dette link.
Lyngby Ret har på egen hjemmeside opført en oversigt over straffesager i denne uge. Her skriver man også:
Straffesager fra d. 1. – 5. marts 2021
“Opmærksomheden henledes på, at der kan være nedlagt forbud mod offentlig gengivelse af navn, stilling eller bopæl på sigtede (tiltalte) eller andre under sagen nævnte personer eller mod, at de pågældendes identitet på anden måde offentliggøres (navneforbud).”
Info:
Travet.dk har siden april måned 2020 udelukkende linket til artikler, der har omtalt sagen.
Det gør vi ligeledes i dag.
.


