Ung mand klar til hjemmebanen
Han har vundet alt, hvad der er at vinde indenfor ponysporten herhjemme, og sidste år købte Oliver Kristoffersen sin første store hest i form af hesten Famous Footsteps. I den forbindelse kunne Oliver Kristoffersen fortælle.
– Jeg forsøger at være med så meget som muligt, og tre til fire gange ugentligt bliver han ordnet samt hygget om. Det er planen, at jeg skal bruge Famous Footsteps til at tage licens.
Jeg står for det meste af træningen, men Søren (Søren Johansson) er inde over, så hvis jeg mangler rådgivning eller råd, så er han altid til rådighed. Det er noget, som jeg sætter meget stor pris på.
Træning af heste, er noget der betyder utroligt meget for mig. Jeg synes det er altafgørende, at man kommer med en velforberedt hest, hvis man ønsker, at den skal præstere.
Jeg synes, det er bedst når hestene viser, de er glade, og har de rette muskler på kroppen. Jeg kører selv Famous Footsteps to gange om ugen langsomt samt et banejob i weekenden.
Se et kort træningspas med Oliver Kristoffersen, hvor han kører med Go Pro Kamera.
I dag starter Famous Footsteps efter to måneders løbspause, når Fyens Væddeløbsbane afvikler løb.
Famous Footsteps er til start I dagens 9 løb, hvor Søren Johansson sætter sig i sulkyen.
Travet.dk vil gerne favne bredt, og har du en god ide/historie om sportens unge mennesker, er vi meget interesseret i at modtage en henvendelse.
Oliver Kristoffersen satte sidste år et kamera på under et træningsarbejde, og dette har vi fundet frem.





