Fyn – Hvem vinder titlerne på finaledagen
På denne årets sidste løbsdag på Fyens Væddeløbsbane skal man have afgjort, om Sunny Boy Lavec eller Alvin C G skal løbe med titlen som Fyens Væddeløbsbanes Årets Hest 2020. Begge heste er til start på finaledagen i dag og begge er blandt de fremtrædende chancer i deres respektive løb.
Sunny Boy Lavec har med sine fire årssejre en i banken i forhold til Alvin C G, der dog har flest andenpladser. Presset er således på Alvin C G, der for at vinde titlen skal sejre samtidig med, at Sunny Boy Lavec ikke må løbe i top to.
Sejr til Alvin C G kombineret med sejr i det indledende løb til Citrus Shadow kan samtidig bringe Rene Kjær helt ind i kampen om trænerchampionatet. Inden sidste løbsdag fører Birger Jørgensen med to sejre, ligesom han har flest andenpladser.
Der afvikles i dag otte løb på Fyens Væddeløbsbane med start kl. 13.00.
En af de heste man kan se frem til at se i dag er Lillian Uglebjerg-trænede Zodiacale. Det er første gang vi skal skifte bekendtskab til denne på dansk grund.
Til Fast Track fortæller Lillian Uglebjerg:
5 Løb nr. 2 Zodiacale
– Den har fint talent, og vi skal nok få en del glæde af den fremover. Han har haft gentagne gaffelbåndsskader, men har taget prøveløbet fint, og det var ikke noget udtryk for hestens kapacitet.
Han har fået og får tiden til at holde til livet som væddeløber hvilket vi krydser fingre for, og jeg bliver ikke vildt overrasket hvis han er imellem de tre første allerede første gang, selvom 6 og 7 er et par hårde nysere. –
Zodiacale stiller til start med to sejre i karrierens tre hidtidige starter.
Et baneprogram kan hentes her.
[useful_banner_manager banners=1 count=1]




