Echo Hill vandt Jydsk 4-årings Hoppe Grand Prix
Der var dramatik for pengene, da Jydsk 4-årings Hoppe Grand Prix for kort tid siden blev afviklet. Med Echo Hill og Jeppe Juel, som vinder af løbet.
Explosive Lady var hurtigst fra start og kunne spidsen. I første sving galoperede Explosive Attitude og det skabte lidt tumult, der betød, at Evita ligeledes slog over i galop.
Efter 500 meter kom Ebony Blåbjerg og overtog spidsen, mens Exclusive Laser kom til at sidde udvendigt. Der blev kørt i jævn 17-fart undervejs, og det betød andre kom ind.
Efter et løb i tredje par udvendigt sluttede Echo Hill (Muscle Hill) godt af og nåede målstregen først i 1:17,1/1800 m. Auto. Der var 184.000 kroner i førstepræmie.
Exclusive Laser tog andenpladsen, mens den store overraskelse Entre Hyrdehøj var tredje. Evita gik godt efter galoppen og sluttede godt af til løbets femteplads.
Løbet fik et dyrt efterspil for Birger Jørgensen. Den tidligere verdensmester måtte indkassere 5.000 kroner i bøde og tre dages udelukkelse for trængning mod Evita.
Se løbet her.






