Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

7. løb: Ultra Bright på de sidste meter

Den stærke svenske hoppe Ultra Bright (Zola Boko) var stærkest for sin træner Fredrik Persson i Hoppeeliten.

Med sin indtjening på 3.746.582 kroner havde Ultra Bright allermest af de ti startende heste i løbet med nogle af de bedste hopper.

Løbet

Evita var som ventet hurtigst ude bag startbilen, men allerede i første sving kunne Call Me Brodda overtage spidsen.

Henbianca Boko kom frem udvendigt og blev afløst af Ultra Bright ud på sidste omgang, hvor der var galop for Sashay My Way.

Ultra Bright fik gjort kål på den førende Call Me Brodda til slut og kunne afgøre på de sidste meter i 1:13,1/2000 m. Auto.

Call Me Brodda holdt andenpladsen, mens Henbianca Boko tog tredjepladsen på en fin afslutning.

– Hun var fantastisk fin og ville virkelig vinde i dag. En tophest, forklarede Fredrik Persson til Fast Tracks Søren Aaen efter sejren.

ULTRA BRIGHT D2I2694

Ejer: Heiki & Bengt Andersson
Opdrætter: Menhammer Stuteri AB
Træner: Fredrik Persson
Præmie: 75.000 kr.

Se løbet her

Hør vinderinterviewet her

Fotos af Burt Seeger

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet