Victor Rosleff sejrede – Korrekt beslutning
Inden aflysningen på Órebro lykkedes det danske Victor Rosleff at sejre. Det var femte sejr i år til den unge dansker, der i dag kørte den 5-årige hoppe Espri Launcher for Magnus Jernemyr.
“Travet.dk har netop fanget den travle dansker på en dårlig telefonforbindelse.
Jeg var allerførst heldig med, at løbet blev afviklet. Jeg må også sige, at jeg er fuldkommen enig i beslutningen om at aflyse dagens løb, da det ikke var forsvarligt.
Indersporet var så dårlig og ujævn, og for hestenes skyld var beslutningen korrekt, fortæller Victor Rosleff.”
Første start med linjestart
“Det var første gang nogensinde jeg kørte linjestart, og jeg tog en beslutning inden løbet om at satse fra start. Jeg fik lov til at bestemme fremme i front, og det var tydeligt at alle havde stor respekt for banen.
Jeg fik lov at ”stjæle” løbet, de første 500 meter og så var meget vundet.
Nu er det hjemad og få, lidt hvile inden en travl uge påbegyndes.”
Trives med min beslutning
Den 13. februar kunne Victor Rosleff melde følgende ud til Travet.dk.
”Jeg stopper hos Peter Untersteiner for at forfølge drømmen om en karriere som travkusk.
Jeg skal ud at dygtiggøre mig yderligere og kommer fortsat til at hjælpe til hos Peter Untersteiner, mens jeg også skal hjælpe til hos Johan Untersteiner og Jerry Riordan.
Nu kan jeg planlægge min tid efter at køre løb, og ikke omvendt. Jeg føler tiden er inde til at lave en fuld satsning på at køre løb, og dygtiggøre mig på den del.
Min drøm på sigt, er at kombinere en stald med 10,15,20 heste og, så køre løb ved siden af.”
Jeg er meget tilfreds med min beslutning, som er helt perfekt for min videre udvikling, afrunder Victor Rosleff til Travet.dk.







