Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Vi lovede køber og sælger at holde på nyheden

Vi lovede køber og sælger at holde på nyheden

Travet.dk kunne allerede i weekenden have fortalt, at den ubesejrede Sky Victory var solgt til Sverige. Vi valgte imidlertid at holde på historien, fordi både køber- og sælgersiden bad os vente, indtil handlen var endeligt gennemført.

Derfor er vi ikke først med nyheden i dag – men vi står ved den aftale, vi indgik.

Det er ikke hver dag, man som medie sidder med en historie om en ubesejret travhest, der skifter ejer og samtidig forlader Danmark. Netop derfor var meldingen om Sky Victory naturligvis interessant for Travet.dk, da vi allerede i weekenden fik oplysningen om, at hesten var blevet solgt til Sverige.

Det var Martin Timm Holmstav, der kunne fange historien for os. Han mødte Morten Friis, der kunne fortælle at Sky Victory var solgt, men samtidig lød beskeden, at vi skulle holde på historien. Handlen skulle først endeligt på plads, og hesten skulle blandt andet gennemgå den normale handelsundersøgelse, inden der kunne sættes det sidste punktum.

Det ønske valgte vi naturligvis at respektere.

SkyVictory 3137 1

For selv om man som medie gerne vil være først med de store historier, er der også situationer, hvor andre hensyn vejer tungere. En handel med en væddeløbshest kan falde til jorden helt frem til det sidste, og hvis en køber eller sælger specifikt beder om, at oplysningerne ikke offentliggøres, før alle formaliteter er på plads, så er det en aftale, vi mener, man skal holde.

Mandag blev oplysningerne endnu en gang bekræftet over for Travet.dk. Denne gang var det Kim Pedersen, der fortalte, at handlen var tæt på at være endeligt gennemført. Også her var meldingen klar: Vi skulle vente med at bringe historien, og Kim Pedersen lovede samtidig at sende os en SMS-besked, så snart alt var faldet endeligt på plads.

Dermed var beslutningen ganske enkel for vores vedkommende.

Vi ventede.

felt 20140830 mgl2159

Travservice kom først

Tirsdag kan vi så konstatere, at Travservice er først ude med historien om Sky Victorys salg til Sverige.

På tidspunktet for deres offentliggørelse havde Travet.dk fortsat ikke modtaget den lovede tilbagemelding om, at vi nu kunne bringe historien. Vi havde heller ikke hørt yderligere fra hverken Morten Friis eller Kim Pedersen, og derfor havde vi fortsat vores oprindelige aftale at forholde os til.

Det betyder naturligvis, at vi ikke får æren af at være først med denne historie, selv om oplysningerne har været kendt på redaktionen siden weekenden. Det skal med at Kim Pedersen kl. 10.28 bekræftede at handlen var gået igennem,

Det kan man vælge at ærgre sig over.

Man kan også vælge at se det som en del af det journalistiske arbejde.

Vi vælger det sidste.

Når man gennem længere tid arbejder tæt med dansk travsport, bliver relationer og tillid en vigtig del af arbejdet. Travet.dk lever af oplysninger fra aktive, trænere, ejere, opdrættere og andre mennesker omkring sporten. Nogle historier kan offentliggøres med det samme. Andre historier bliver fortalt med en klar forudsætning om, at de først må bruges på et senere tidspunkt.

Hvis vi begynder at bryde de aftaler, fordi vi er bange for, at et konkurrerende medie kommer først, så kan vi måske vinde en enkelt nyhed. Til gengæld risikerer vi at miste noget langt mere værdifuldt på længere sigt – nemlig den tillid, der gør, at folk overhovedet ønsker at fortælle os noget.

travetdk logo 2026

Vi kunne have bragt historien

Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi sagtens kunne have skrevet historien allerede i weekenden.

Vi kendte til salget. Vi kendte destinationen. Vi vidste, at den ubesejrede Sky Victory var på vej til Sverige, og der var naturligvis tale om en historie, der havde betydelig interesse for danske travsportsfolk.

Men vi havde samtidig givet vores ord.

Det gjorde vi først over for Morten Friis, og mandag blev samme ønske gentaget fra Kim Pedersen.

Når to parter omkring en handel beder om arbejdsro, mens de sidste ting falder på plads, skal de efter vores opfattelse også kunne regne med, at en aftale med et medie faktisk er en aftale.

Det er selvfølgelig altid lettere at sige, når man selv ender med at være først med historien. Den virkelige prøve kommer, når man pludselig kan se konkurrenten offentliggøre den historie, man selv har siddet med i flere dage.

Det er præcis den situation, vi står i nu.

Copilot 20260531 212617 800x600 1 1

 

Tillid betyder mere end én overskrift

Travet.dk ønsker selvfølgelig fortsat at være blandt de medier, der er hurtigt ude med nyhederne fra dansk travsport. Det har været en vigtig del af vores arbejde gennem mange år, og det vil det også være fremover.

Men hurtighed kan ikke stå alene.

Der skal også være plads til ordentlighed.

Hvis en træner siger, at en historie først må offentliggøres tirsdag, så venter vi til tirsdag. Hvis en ejer fortæller om en kommende handel, men beder os vente på en handelsundersøgelse, så respekterer vi det. Og hvis vi bliver lovet en tilbagemelding, når det sidste er på plads, så forventer vi naturligvis, at den tilbagemelding kommer.

Denne gang betød det, at et andet medie nåede først.

Det ændrer ikke på vores beslutning.

For i sidste ende skal de mennesker, der taler med Travet.dk, vide, at de kan stole på os. Hvis vi siger, at vi holder på en historie, så holder vi på den – også når det koster en overskrift.

Sky Victory er solgt til Sverige. Det vidste vi allerede i weekenden. Vi valgte at vente, fordi vi havde lovet det.

Og den slags aftaler står vi ved.

Relaterede nyheder

Seneste nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads