Vellykket åbent hus på Lunden
Vejret var i den grad med Charlottenlund Travbane, der i går blev afholdt åbent hus på banen. Det betød mange mennesker på anlægget, hvor der var masser af aktiviteter.
Det summe af liv på Lunden, der igen i går havde valgt at lave et åbent hus-arrangement, hvor folk kunne komme og se trav- og ponysporten i selvsyn. Det var der mange der gjorde.
“Der var cirka 400 mennesker inklusiv børn og bedsteforældre. Det var en kæmpe succes”, synes Thomas Fischer, der blandt andet stod for det sammen med Karina Rindom og Niklas Roed Jeppesen.
For at gøre det så levende som muligt, havde banen også arrangeret et par løb, hvor publikum kunne følge med fra sidelinien på hvordan dette foregår til daglig.
“Der bliv afviklet et ponyløb og et løb for de store heste. Axel Jacobsen vandt løbet for de store heste med ustartede Kaboom, som vandt på en 1.20-tid på 1600 m. Auto med bedre end 14 de sidste 500m og så rigtig fin ud”, siger Thomas Fischer.

Ponyskolen nød godt af arrangementet
Lunden har efterhånden en god og velfungerende ponyskole, og der var også godt besøgt i stalden med de mindre heste ved arrangementet, og det kunne også ses bagefter.
“Ponyskolen fik 50 tilmeldinger, som ønsker at starte i et opstartsforløb, så det må siges at være kæmpe succes, sammenfatter Thomas Fischer efter arrangementet havde lukket og slukket.
Også sidste år forsøgt Charlottenlund Travbane sig med et lignende arrangement, hvor folk også kunne komme og se hvordan man gør hos både de små og store heste på banen.
Det er dog ikke kun Lunden, der har åbent hus-arrangementer. Flere af de andre baner har også forsøgt sig med at gøre trav- og ponysporten mere kendt på landsplan.

Har eksisteret i over 100 år
Charlottenlund Travbane har eksisteret i en menneskealder.
I 1991 blev banen dermed 100 år, og det år var det i øvrigt Thomas Fischers far Torben Fischer, der kunne lade sig hylde efter sejren med O’bidjar, der vandt foran Old Man River og Onius Vigga.
For otte år siden fyldte Charlottenlund Travbane 125 år. Det blev også markeret med en historisk dag i Lunden, hvor flere havde “klædt sig ud” med tøj fra den gang.
Et af løbene på jubilæumsdag den 10. april var forbeholdt gamle kuske, og her kunne dyrlægen Henrik Poulsen sejre.



Foto af
Burt Seeger







