Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

V86: Danske interesser på Halmstad og Bjerke

V86: Danske interesser på Halmstad og Bjerke

Tirsdag den 6. oktober deles V86-omgangen mellem Halmstad og Bjerke, og der er flere danske interesser at følge. På Halmstad mødes blandt andre danskejede Bekir H.T.V. og danskopdrættede King Light, mens Lynet McQueen er et af de danske islæt i den norske del af omgangen.

Vi bygger spilforslaget op omkring Stens Rubin, der bliver eneste ugarderede i HallandsMästaren. Til gengæld garderer vi flere af aftenens åbne opgør, hvor startspor, form og løbsafvikling kan få afgørende betydning. Forslaget består af 1.080 rækker og koster 270 svenske kroner ved en rækkepris på 25 svenske øre.

Oversigt

Alle tider er dansk tid. Oversigten omfatter også starter med danske kuske og trænere.

Tid · løb/nr. Hest Dansk forbindelse
18.15 · 1/3 Fire Creation Kim Pedersen, træner
18.15 · 1/5 Q.Yachts Victor Rosleff, kusk
18.15 · 1/7 Mambo Love Ken Ecce, kusk. Dansk opdræt og eje
18.39 · 2/2 La Glace Victor Rosleff, kusk. Axel Jacobsen træner. Dansk opdræt og eje
19.03 · 3/1 Get In Your PJ’s Patrick Larsen, kusk. Steen Juul træner. RSD A/S ejer
19.27 · 4/2 Strauss Stald Sotto ejer. Dansk opdrætterrelation
19.27 · 4/7 Indigo Roc Ken Ecce, kusk
19.51 · 5/1 Milord Madrik Kim Pedersen, træner
20.13 · 6/5 Kamala Finn Rasmussen, opdrætter
20.41 · 7/6 Mr Vain Victor Rosleff, kusk
21.03 · 8/2 Fabison Jörgen Lorentzen, træner
21.03 · 8/9 Bekir H.T.V. Ken Ecce, kusk. Stald Kojak ejer
21.03 · 8/11 King Light Henrik R. Hansen, opdrætter
21.03 · 8/14 Keepthesugarcoming Jesper Elbæk, opdrætter
21.26 · 9/5 Kaxig In Victor Rosleff, kusk
21.26 · 9/10 Sweetman Ulrik Pedersen, opdrætter
21.26 · 9/11 Fiftyfour Ken Ecce, kusk
21.51 · 10/10 Wehadthemall Victor Rosleff, kusk
21.51 · 10/11 L’Amiral S.J.S. Leif Hansen og Judy Pålsson, ejere og opdrættere

Danske relationer i V86 på Bjerke

Tid · løb/nr. Hest Dansk forbindelse
20.30 · 6/1 Hero Boom Bay Torben Hovgaard, opdrætter
20.30 · 6/2 Followthatdream E.P. Stald E.P., medopdrætter
21.40 · 9/10 Lynet McQueen Niels Peder Toft, opdrætter

de3ecc87 0482 471e b7c8 dfe921ab85d7 1280x720 1

Spilforslag – V86

V86-1 – Form og startspor taler for Followthatdream E.P.

2 Followthatdream E.P. er min knebne førstehest. Han kommer med en andenplads på Bjerke og en sejr på Momarken i de seneste to starter. Spor to giver Magnus Teien Gundersen mulighed for at søge en god position uden nødvendigvis at bruge for mange kræfter fra begyndelsen.

3 Lippi er det nærmeste modbud. De seneste to sulkystarter gav sejre på Bjerke, herunder 1.12,2a over den aktuelle distance. Den efterfølgende uplacerede start var i monté på Åby. Den præstation skal vægtes anderledes end de relevante sulkyløb.

8 Tayno B.B. har fire sejre i ni starter i år, men spor otte over sprint er en reel ulempe. Skal han frem til føringen, kan det koste kræfter. Jeg tager ham med på kapaciteten, men gør ham ikke til systemets omdrejningspunkt.

10 Cadillac Star er første reserve med blandt andet en sommersejr i 1.11,3a. 1 Hero Boom Bay har et godt spor, men programmet viser ingen start siden juni. Det gør den aktuelle form usikker.

Rangering: 2–3–8–10–6–1.
På kuponen: 2, 3, 8.

V86-2 – Hard Rock har farten, men får en ny opgave

8 Hard Rock kommer med to sejre på Tingsryd i henholdsvis 1.13,3a og 1.12,2a. Tre sejre i seks karrierestarter viser potentialet, og han er min førstehest.

Alligevel garderer jeg. Begge de seneste sejre blev taget over 1.609 meter, mens opgaven nu er 2.640 meter fra yderste spor. Samtidig indeholder den korte karriere to galopper. Sprinttiden kan derfor ikke alene begrunde en blank kupon.

2 First Dream T.G. bliver modbuddet. Tre sejre og en andenplads i fire starter er en stærk indledning på karrieren, og startsporet er væsentligt bedre end Hard Rocks. Usikkerheden er, hvordan præstationerne fra Tyskland står over for denne modstand og den længere distance.

4 Frank Caviar er første reserve. Han har tre andenpladser i fem starter og fik et løb i kroppen 23. september efter en længere pause. 10 Rising Sun Boko har også fart til at blande sig, men bagspor og galop senest trækker ned.

Rangering: 8–2–4–10–3–5.
På kuponen: 2, 8.

V86-3 – To udviklingsheste trods bagspor

10 Urban Tile får førstepladsen. Han har vundet tre af årets seks starter og slog senest Valla d’Primadonna på Jarlsberg. Sejren kom i 1.14,8a over 2.100 meter, og den samlede resultatrække er stærk i dette selskab.

9 Valla d’Primadonna er en naturlig gardering. Hoppen har været blandt de tre første i fem af seks starter og viste 1.14,4a på Åby før andenpladsen på Jarlsberg. Hun er mindre rutineret end flere konkurrenter, men har allerede præsteret på et konkurrencedygtigt niveau.

Begge starter fra anden række. Systemets risiko er derfor, at de får for langt frem, hvis tempoet bliver lavt. 11 Nicole B.R., der senest vandt i 1.14,3a på Biri, er den væsentligste udeladelse. 6 Hermine Scot kommer også med en positiv formrække.

Rangering: 10–9–11–6–7–2.
På kuponen: 9, 10.

69 Bekir H.T.V. sida scaled 1 e1716324122256

V86-4 – Aftenens bredeste gardering

1 Fuego Degato står attraktivt på grunddistancen. Senest blev han anden i 1.14,6 over 2.140 meter volte på Färjestad. Gentager han det niveau, bliver tillægshestene nødt til at levere en god præstation for at hente ham.

13 Idle Seabrook har mødt stærkere modstand og kommer blandt andet med 1.13,5a over 2.640 meter og 1.12,9a over 2.140 meter. Han har kapaciteten, men 20 meters tillæg og en vanskelig udgangsposition gør ham afhængig af løbets udvikling.

Danskejede 9 Bekir H.T.V. skal med. Han vandt på Jägersro 27. august og gik siden 1.13,8 fra tillæg ved femtepladsen samme sted. Ken Ecce kender hesten, og formen giver grundlag for at regne ham blandt vinderbuddene.

11 King Light har vist betydelig fart med sejren i 1.10,9a på Tingsryd. Nu gælder det imidlertid volte og tillæg, så den præstation kan ikke overføres direkte. Med Johan Untersteiner og springspor på tillægsvolten er han alligevel interessant.

Sidste kryds går til 4 Eugenius Face, som står på grunddistancen og har både sejr og andenplads fra sommerens starter. 12 Iziah Zet er en alvorlig reserve efter to andenpladser og en tredjeplads i sine seneste fire starter.

Rangering: 1–13–9–11–4–12–6.
På kuponen: 1, 4, 9, 11, 13.

V86-5 – Stabiliteten giver Tortilla Tile førstepladsen

2 Tortilla Tile har været blandt de tre første i samtlige ni starter i år: tre sejre, to andenpladser og fire tredjepladser. Spor to er et plus, og hun bliver min førstehest i en afdeling med flere realistiske vindere.

3 Viviani har seks sejre i 16 karrierestarter og tre sejre i år. Han var foran Tortilla Tile, da de mødtes på Jarlsberg over sprint 29. juli. Fra nabosporet er han et oplagt modbud, og jeg vil ikke forsøge at skille de to på et lille system.

9 Cashstile får det tredje kryds efter sejren i 1.14,0a over 2.140 meter på Sørlandet. Bagsporet er ulempen, men den seneste præstation er stærk nok til, at han skal med.

5 Mila Barosso er første reserve efter en sejr i 1.14,8a. Galopper i to af de øvrige nyere starter gør hende vanskeligere at stole på. 11 Archer har flotte resultater, men programmet viser ikke en start siden maj.

Rangering: 2–3–9–5–1–11.
På kuponen: 2, 3, 9.

V86-6 – Stens Rubin er systemets eneste ugarderede

HallandsMästaren har 3 Stens Rubin som min klare førstehest. Han har vundet 17 af 42 karrierestarter, og spor tre giver Johan Untersteiner et godt udgangspunkt for at køre offensivt.

Min vurdering er, at han har en god mulighed for at komme til føringen. Derfra kan han få større indflydelse på tempoet, end hvis han skal arbejde udvendigt. Kombinationen af kapacitet og startspor gør ham til omdrejningspunkt på kuponen.

De seneste placeringer – femte, femte og syvende – giver dog ingen garanti for topform. Derfor er valget en prioritering af systemets kroner, ikke en påstand om, at løbet er afgjort.

9 Under Armour vandt senest i 1.11,8a foran 7 Laredo Boko og er mit første alternativ. 5 Kaxig In, der køres af Victor Rosleff, har også kapaciteten til at true, især hvis favoritten får et hårdt løb.

Rangering: 3–9–5–7–2–4.
På kuponen: 3 Stens Rubin.

V86-7 – Peacekeeper får selskab af Lynet McQueen

1 Peacekeeper vandt senest på Bjerke i 1.11,3a over sprint. Det var tredje sejr i de seneste fem starter, og formen gør ham til førstehest.

Nu skal han ud over 2.600 meter. Indersporet kan give et økonomisk løb, men også en indelukning, hvis han ikke holder føringen. Jeg vælger derfor at gardere med 10 Lynet McQueen.

Den danskopdrættede vallak har otte sejre i 26 starter og kommer fra en andenplads i 1.12,5a på Forus. Hans fjerdeplads i 1.14,1a over 2.500 meter på Charlottenlund viser desuden en relevant præstation over længere distance. Fra bagspor bliver Vidar Hop afhængig af positioner og tempo.

5 X.O. er første reserve. Treåringen har allerede præsteret 1.13,0a, men møder ældre heste over længere distance. 8 Oksamit W.H. har også aktuel form, men et krævende startspor.

Rangering: 1–10–5–8–2–9.
På kuponen: 1, 10.

V86-8 – Rendezvous Zon foretrækkes i afslutningen

9 Rendezvous Zon bliver min førstehest efter sejren på Åmål. Han har vundet tre af årets seks starter og har tidligere vist styrke over længere distancer. Det giver Robert Bergh flere taktiske muligheder, selv om bagsporet er en ulempe.

5 Epicure D.E. er det nærmeste modbud. Fem sejre i år og nyere præstationer på 1.12,4a og 1.13,0a over normaldistancen gør ham relevant. Jeg lægger større vægt på de løb end på sprintrekorden fra Tingsryd.

4 Bonus Credit får sidste kryds på sin kapacitet og sit startspor. Han vandt seks løb i 2025, men har endnu ikke vundet i fire starter i år og har galopperet i to af de seneste tre starter. Derfor vil jeg ikke bruge ham ugarderet.

11 L’Amiral S.J.S. er første reserve efter en sjetteplads i 1.12,0a på Åby. 3 One Chance More er et interessant alternativ fra et godt spor, men programmet viser ingen start siden juli.

God fornøjelse.

Travet.dk’s V86-forslag

Halmstad / Bjerke · Tirsdag 6. oktober 2026

Afdeling Heste
V86-1 2, 3, 8
V86-2 2, 8
V86-3 9, 10
V86-4 1, 4, 9, 11, 13
V86-5 2, 3, 9
V86-6 3 Stens Rubin – ugarderet
V86-7 1, 10
V86-8 4, 5, 9

1.080 rækker · Pris: 270 SEK

Beregnet ved 0,25 SEK pr. række. Prisen er i svenske kroner.

Forhåndsforslag. Kontrollér sletninger og endelige oplysninger
før indlevering.

Fotos af Lina Alm

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK