USA – Sejr til Kasper Foget
Kasper Foget er for lidt siden kørt først over målstregen i USA. Kasper Foget sejrede bag Per Engblom-trænede Sweet Bouquets (Muscle Hill) på Pocono Downs.
Sweet Bouquets havnede i ryg på den førende fra start, men allerede i første sving, trak Kasper Foget sin hest ud i andet spor og kort tid efter kunne den nå føringen.
Kasper Foget formåede at holde et fint tempo undervejs, og det gjorde det svært for de øvrige, at kunne true parret, der vandt i 1:13,1/1609 m. Auto.
“Det blev ret så enkelt. Den blev lidt ensom de sidste 50 meter og løb lidt ud efter mål, men ellers føltes det sikkert, fortæller Kasper Foget til Travet.dk.”
Kan nå langt i travsporten
EM-vinderen fra 2018, har fantastiske kørehænder og samtidig udstyret med arbejdsiver, der uden tvivl at han nok skal nå langt i travsporten.
Foget arbejder som andentræner for Per Engblom i New Jersey og har også siddet bag nogle af staldens heste i løbssammenhæng. Den talentfulde dansker fik sin U.S. debut i 2019.






