USA – Sejr til Kasper Foget – Ikke meningen at jeg skulle have kørt
Kasper Foget fortsætter sine fine fremgange i USA med endnu en sejr.
Sent mandag aften sejrede Kasper Foget bag Mark Steacy-trænede Delightful Terror, der ejes af Shelly L. Macmillan.
Kasper Foget kørte tidligt til spids, og kunne sidenhen styre begivenhederne i front. Danskeren skruede op for tempoet på sidste langside og gjorde det svært for konkurrenterne, som havde svært ved at følge med.
Kasper Foget orienterede sig over skulderen i sidste sving, hvor han bad Delightful Terror om fuld fart. Den dygtige dansker fik omgående svar, og sejren kom aldrig i fare.
Mandagens sejr kom i hus på Harrahs-banen i Philadelphia.
Kasper Foget – Det gik bedre end forventet
Travet.dk fangede Kasper Foget via de sociale medier på den anden side af kl. 00:25 i nat. Her kunne Kasper fortælle:
“Det er lidt sjovt, i og med at det var mit første rigtige løb med en pacer. Det var heller ikke meningen at jeg have kørt hesten, men den oprindelige kusk havde meldt afbud, og så spurgte træneren, som også er opstaldet her på Magical Acres, om jeg ville køre ned og køre den.
Det gik bedre end forventet, fortæller Kasper Foget til Travet.dk.”
Se løbet her.
Sejren til Kasper Foget, kan ses på følgende link, hvor man trykker replay. Kasper Foget og Delighful Terror finder man derefter under datoen 31/5 og 12 løb.
EM-Vinder
EM-vinderen fra 2018, har fantastiske kørehænder og samtidig udstyret med arbejdsiver, der uden tvivl at han nok skal nå langt i travsporten.
Foget arbejder som andentræner for Per Engblom i New Jersey og har også siddet bag nogle af staldens heste i løbssammenhæng.
Den talentfulde dansker fik sin U.S. debut i 2019.
Foto af Burt Seeger.






