Ung dansker til start på to baner i dag
Victor Rosleff er i dag til start på to baner i Sverige. Til lunchen på Axevalla med tre køreture og i aften på Jägersro med en enkelt køretur.
Den 20. december kunne den unge dansker vinde med Bjarke Haagensen-trænede Dreamstone, og dermed rundede Victor Rosleff 2,5 million skr. i indkørte præmiekroner.
Victor Rosleff har således forbedret sidste års cifre med tæt på en million skr. De flotte resultater i sidste sæson medførte flere nomineringer med sig, og mon ikke Victor kan være i spil til en nominering eller to i 2020.
Det er i år blevet til 24 sejre, hvilket er det samme antal som sidste sæson.
Victor Rosleff har i flere artikler og i flere samtaler rost Lunden-træner Axel Jacobsen for hans store betydning i hans udvikling. I aften kører Victor Rosleff for netop Axel Jacobsen på den svenske derbybane.






