Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Torben Hovgaard – Han har fået 10 hopper

Avlshingsten O´Grady har overstået bedækningssæsonen, og den danske millionær har i år haft 10 hopper. Det oplyser Torben Hovgaard til Travet.dk.

– Vi er meget tilfredse med at få tilført 10 hopper til O´Grady, og ikke mindst er tilbagemeldingerne positive. Vi har allerede nu henvendelser fra hoppeejere, som ønsker at vende tilbage med deres hoppe til næste år.

Vi har ikke gjort så meget for at synliggøre ham i konkurrencen med andre avlshingste. Vi har haft et banner på jeres side, og når der har været noget nyt, så har i været gode til at skrive om ham.

Vi er meget tilfreds med ti hopper og jeres indsats, supplere Torben Hovgaard. –

O’grady stoppede karrieren i juni måned i år efter 141 starter, som resulterede i imponerende 41 sejre. O’grady stoppede karrieren med 3.976.297 kr.

Den 14 årige hingst, har 21 registrerede afkom, og i har 2-årige Grady Boom Bay vist fine takter med en start i Opdrætningsløb Consolation og rekord 17.

O GRADY MGL5893 1

[useful_banner_manager banners=18 count=1]

Relaterede nyheder

Seneste nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads