Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Team Westergaard på to baner i dag

Bo Westergaard stalden er i dag repræsenteret i Danmark og i Norge. Det kan blive en stor søndag for landets førende træningsstald, der ligger mere end to millioner kroner før den nærmeste i nationalligaen.

Team Westergaard er repræsenteret såvel i Dansk Trav Kriterium som Dansk Hoppe Kriterium.

I Dansk Trav Kriterium er Team Westergaard repræsenteret med tre af feltets 12 heste. Team Westergaard har kvalificeret følgende til Dansk Trav Kriterium.

  • Hugo Trøjborg
  • Hurricane Hydrup
  • Hound Dog E P

Steen Juul sætter sig op bag Hugo Trøjborg, Bo Westergaard tager selv Hurricane Hydrup, mens Mads Hviid kører Hound Dog E P.

Sender Korfitsen til Norge

I eftermiddag køres der to kvalifikationsløb til Norsk Trav Oaks, hvor finalen, der er doteret med 300.000 NOK i førstepræmie, køres den 22. oktober på Momarken.

Bo Westergaard sender tre heste til Norge for at starte i kvalifikationsløbene, men de er uheldigvis havnet i samme afdeling. Det giver lidt udfordringer, men det løser man.

Nicklas Korfitsen kører, 2 Eva’s Yankee, mens Dag-Sveinung Dalen kører 5 Thai Carolina og Per Oleg Midtfjeld 6 Silent Eagle.

De seks bedste fra hver kvalifikationsløb går til finalen.

Foto Stein Larsen – Trav365.No.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet