Sygdom giver rytterændring til i morgen
Det fremgår ikke af de officielle kanaler endnu, men Travet.dk kan oplyse at der i morgen bliver rytterændring på Arkibal Tamsen, som skulle være redet af Karoline Henriksen.
Karoline Henriksen er blevet syg og er derfor ikke i stand til at deltage i morgen. Der bliver i stedet Karina Madsen der kommer til at ride Arkibal Tamsen, oplyser Victoria Larsen til Travet.dk.
I samme forbindelse fik vi en snak med Victoria Larsen om morgendagens opgave:
“Han træner helt fantastisk for tiden og jeg regner med en triochance.
Vi møder Come On Hugo og Bastian T og vi skal forsøge at være lige i hælene på de to, fortæller Victoria Larsen, som i disse timer leder med lys og lygte efter en rytter til morgen.”
Arkibal Tamsen er et eventyr
– Arkibal Tamsen er i sig selv en eventyrhistorie. Han var dømt ude af de fleste, som en hest der aldrig ville vinde et travløb.
Vi gav dog aldrig op, og den hest betyder hele verden for mig. Jeg har haft ham siden han kom ud af moren, og jeg ved ikke helt hvad der gjorde at han lige pludselig begyndte at vinde løb.
En forklaring kunne være, at variationen af monté og sulkyløb gjorde, at han lærte at kordinere sine ben bedre end det tidligere har været tilfældet. I dag står han med 14 sejre og 266.250 kr. på præmiekontoen. Det er jeg meget stolt over, fortæller Victoria Larsen i dag til Travet.dk. –
Victoria Larsen handlede i november måned løbshesten Enjoy Lomomba fra salgsmenuen. Denne går til start på mandag, hvor det gæler Jydsk Væddeløbsbane.
Hesselborg Foto.







