Sverige: Skærer ned på antallet af løb
Sverige: Skærer ned på antallet af løb
Den svenske travsport har allerede besluttet at reducere antallet af løb i 2027. I en nylig beslutning har man tentativt fastlagt, at antallet af løb næste år skal ned med 350 – en reduktion på omkring fem procent. Det skriver Travronden, som citerer Svensk Travsports bestyrelsesformand Anders Källström.

Fotograf: Jägersros facebookside
– Her redegjorde Jörgen Forsberg og Robert Karlsson for processen omkring det hestevolumen, vi har, og budskabet er, at arbejdet er i gang. Målet er et velplanlagt løbsprogram baseret på hestevolumen og de regionale forhold, vi har, og som samtidig reducerer transporten, siger Källström.
Direktør Jörgen Forsberg fortæller dog, at der stadig er usikkerhed om, hvordan nedskæringerne konkret skal gennemføres.
– Om det bliver i form af 20 eller 40 færre løbsdage, må vi se nærmere på, siger han og tilføjer:
– Dette vil blive taget op på et udvidet sportsmøde den 12. maj, hvor alt fra volumen til divisionssystem og registrering af heste vil blive drøftet.
Antallet af løb i Sverige er faldet næsten hvert år siden 2016. Dengang blev der afholdt 8.851 løb, og tallet faldt hvert år frem til 2020, hvor der blev kørt 8.199 løb. Efter Covid steg antallet til 8.361 i 2021 og 8.370 i 2022, før det igen begyndte at falde. Sidste år blev der afholdt 7.623 løb i nabolandet. Man forventer, at antallet i 2026 lander på omtrent samme niveau som sidste år.












