Svensk travsport melder ud
Svensk Travsport har som et led i dopingudredningen foretaget og analyseret et stort antal fodertilskud.
I en af prøverne kunne man finde stryknin, og det er ikke noget, som er godt for hestene.
Selv strykninen er et giftigt alkaloid, der er dødeligt selv ved lave doser. Ved endnu lavere doser er stoffet klassificeret som et stimulerende middel.
Stryknin er blevet brugt som gift ved forsøg på at udrydde dyr, men præparater leveret af apoteker blev afregistreret i slutningen af 40’erne.
Det aktuelle produkt hedder Formula 11 og det kommer fra Nelfab AB i Örkelljun, men man ved ikke hvordan strykningen er kommet derned.

Vil doping til livs
Både i Danmark og i Sverige er man gode til at tage prøver af hestene, og der arbejdes hele tiden for at få dopingen til livs.
Det hænder dog fra tid til anden, at hesten får midlerne i kroppen enten påagtet eller upåagtet.
Heldigvis er der langt flest prøver, som der er negative, og sidste år var der kun et enkelte dopingtilfælde i Danmark.
Den er fortsat ikke afsluttet.

I Dansk Hestevæddeløb er hestevelfærd en afgørende prioritet.
Hestens velbefindende en højeste prioritet, uanset om det er i hverdagen, under træning eller i konkurrencesammenhæng. Raske heste i trivsel er forudsætningen for en god trav- og galopsport, hvorfor vi er yderst opmærksomme på at sikre hestens velfærd og kontinuerligt stræbe efter at optimere denne.
Hestevelfærd er det positive resultat af et respektfuldt samarbejde mellem hest og menneske. Respekt for hestens fysiske og mentale tilstand samt ydeevne er af største betydning. Ambitionen er en sport dyrket på hestens præmisser og dens naturlige behov for trivsel.
Vi er medlem af en række relevante organisationer inden for hestevelfærd, herunder “Forum for Hestevelfærd.” I møder med andre interessenter drøftes aktuelle standarder og nye initiativer samt løsninger af udfordringer relateret til hestevelfærd. Formålet er, sammen, at sikre den mest optimale hestevelfærd.
Fotos af
- Hesselborg Foto
- Travet.dk






