Svært regnestykke at blive klog på
Lad det være sagt med det samme, at denne skribent har ingen Bacheloruddannelse i matematik, men formår alligevel godt at lægge to og to sammen. Med denne kryptiske indledning vil jeg indlede med at sætte fokus på Ken Ecce og det svære i, at finde de korrekte statistikker på Lunden-træneren.
Undertegnede skrev forleden en artikel om Nicklas Korfitsen, hvor vi oplyste omkring sejre og indtjening. Det blev gjort velvidende at disse tal ikke var korrekte, da disse tal er særdeles svære at finde og genfortælle.
Denne skribent ser derfor frem til et tættere samarbejde med svensk og norsk travsport, som kan gøre det nemmere at blive klog på, om f.eks. Ken Ecce har vundet 20, 40 eller flere sejre.
Et eksempel
Ken Ecce har ifølge Svensk Travsport vundet 40 løb og indkørt 5.717.035 SEK. Hvis man i stedet går ind i det danske system, så står selvsamme Ken Ecce noteret for 20 sejre og 1.012.778 kr.
Et eksempel
Nicklas Korfitsen står i det danske system noteret for 34 sejre og 1.967.798 kr. indkørt. I Sverige står selvsamme Nicklas Korfitsen noteret for 10 sejre og 1.436.041 SEK.
Det er derfor ikke helt nemt at finde frem til de korrekte tal.
Et tættere samarbejde mellem de nordiske lande er der lagt op til i de kommende år. I dag har det norske forbund deres sportsinfo, Sverige har deres, og Danmark sit.
I en tid, hvor man kan sende folk på månen, så bør en fælles nordisk database indenfor travsporten ikke være den store opgave.
Burt Seeger.






