Stalden er i topform – Kan den overraske?
Stalden er i topform – Kan den overraske?
Karisma Gardenia debuterede under derbyweekenden i 2023 med en imponerende præstation på en 16-tid. Siden har karrieren været præget af udfordringer, men nu ser det ud til, at brikkerne er faldet på plads.
Hesten har blandt andet deltaget i Dansk Avlsløb, prøverne til Dansk Opdrætningsløb samt Opdrætningsløb Consolation. Derudover har den også været til start i de prestigefyldte Made in Denmark-løb.
I dag gælder det Jydsk 4-års Hoppe Grand Prix.
Fakta om Karisma Gardenia
- Ejer: Stald De 7 små dværge
- Opdrætter: Anton Andreasen
- Træner: Marc Bæk Nielsen
- Kusk: Jeppe Juel
Peter Tindbæk – En passioneret medejer
Peter Tindbæk er en af de mest aktive ejere i dansk travsport med over 20 heste i sin portefølje. Nogle ejer han alene, mens andre er delejet med andre entusiaster. Han har aktuelt heste hos flere danske trænere.
“Jeg lærte Peter Tindbæk at kende gennem et foderfirma, der sponsorerede stalden på det tidspunkt. Det samarbejde udviklede sig, og siden har jeg fået chancen med flere af hans heste,” fortæller træner Marc Bæk Nielsen.
“Peter er en sympatisk ildsjæl. Han er typen, der tør satse, hvor andre ser begrænsninger eller stopper. En entusiastisk hesteejer, som er en fornøjelse at have i stalden,” tilføjer han.
Læs mere om virksomheden her.
[useful_banner_manager banners=32 count=1]
Opdrætteren – Anton Andreasen
Anton Andreasen købte sin første travhest for sine konfirmationspenge tilbage i 1959 og har siden været en del af Dansk Travsport. Han er derfor en mand med stor erfaring og dyb indsigt i sporten.
Anton Andreasen er en stor beundrer af Great Challenger. Da Opdrætterforeningen i sin tid skulle bringe hingsten til Danmark, var han blandt de 20, der købte en andel og dermed sikrede sig livstids bedækning ved hingsten.
Anton Andreasen fik licens til at køre trav allerede i 1964 og vandt sit første løb på Skive Travbane som blot 18-årig. Sidenhen har opdræt og avl været hans primære interesse.
I de senere år har Gardenia-hestene været repræsenteret i flere årgangsløb rundt om i Danmark.
Det lægger vi vægt på
“Vi lægger vægt på, at hestene får ordentligt foder og masser af frisk luft. Men først og fremmest har vi store, tørre folde med sandjord. Det er vigtigt, at føllene har store arealer at bevæge sig på,” fortalte Martin Andreasen, da Travet.dk senest besøgte opdrætterfamilien i Karup.
Martin Andreasen blev i 2019 kåret til Årets Danske Amatør ved Hestesportens Galla. Sammen med sin far, Anton Andreasen, har han opdrættet mange fine heste.
Hos Travet.dk har vi tidligere haft heste fra familien Andreasen på salgsmenuen, og vi har besøgt familien i Karup ved flere lejligheder.
Fotos af
Kjeld Mikkelsen – KM FOTO
Travet.dk
[useful_banner_manager banners=4 count=1]
[useful_banner_manager banners=19 count=1]






