Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Slide So Easy alderspræsident

Med sine 12 år er Team Clemmensen & Christensen I/S’ Slide So Easy alderspræsidenten i N. J. Koster Memorial.

På søndag afvikles det traditionsrige N. J. Koster Memorial på Charlottenlund Travbane. Det sker med syv heste til start.

E Type Cash og Extreme er feltet ynglinge med deres 5 år, mens Slide So Easy er alderspræsidenten med sine 12 år.

Hesten debuterede fra sin daværende træner Kenneth Nielsen som 3-åring, inden den blev solgt som 7-åring.

Det var Team Clemmensen & Christensen I/S i Aalborg, der indkøbte Slide So Easy, der gik i træning hos Flemming Jensen.

VM-løbet gav over halvanden million

I 2019 havde Bo Jondahls opdræt sin bedste sæson rent indtjeningsmæssigt med 2.462.675 kroner i indkørte penge.

Andenpladsen i VM på Yonkers gav pænt på præmiekontoen. Der blev bogført hele 1.653.878 kroner for præstationen.

De seneste mange år har Slide So Easy også været et godt tilskud til løbene i hurtigklassen herhjemme, men også i udlandet.

Det er blevet til 50 sejre i 126 starter og 5.256.291 kroner indtjent indtil videre i hestens lange karriere. De sidste fem år:

2021: Fire sejre i 15 starter – 391.055 kroner indkørt
2020: Seks sejre i 12 starter – 400.352 kroner indkørt
2019: Otte sejre i 16 starter – 2.462.675 kroner indkørt
2018: Syv sejre i 13 starter – 685.473 kroner indkørt
2017: Fem sejre i syv starter – 289.927 kroner indkørt

Foto af Burt Seeger

Læs også

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
VIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK