Sejren blev dyr
Patrick Larsen sejrede i går på Jarlsberg, men sejren havde en pris.
Dommerne brød sig ikke om drivningen og takserede dette til en bøde på 1.200 kr. Det var anden forseelse af denne slags, og dermed bødestørrelsen.
Patrick Larsen fik endnu en hilsen fra dommene, og denne gang lød dommen på 800 kr. for at genere en konkurrent. Det betyd sammenlagt en bødestraf på 2.000 norske kroner til den talentfulde dansker.
Patrick Larsen har i år vundet 23 løb, og sæsonen har budt på 1.044.078 NOK. Det er anden sæson i træk at den norskbosiddende dansker runder millionen i indkørte præmier.
Den næste køretur for Patrick Larsen finder sted den 28. oktober på Sørlandets Travpark, hvor Patrick Larsen sætter sig op bag Bjøre Lydia.

58 Sejre
Det norske forbund har netop fået en ny hjemmeside, og den er nyttig. Her kan man eksempelvis læse at Patrick Nielsen indenfor de seneste år har taget 58 sejre.
Det fremgår ligeledes efter lidt hovedregning at Patrick Nielsen har indkørt 2.658.414 NOK siden 2020 i Norge. Det er blevet til sejre i alle fire sæsoner siden 2020.
Han gør det godt den unge mand, der dog i aftes kom i dommernes søgelys.
Arkivbillede af Patrick Larsen – Foto Trav365.no.







