Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Sådan gik det på Jydsk Væddeløbsbane

Jydsk Væddeløbsbane, har i dag afviklet fire løb forbeholdt amatørerne. Der blev vist fine, sportslige præstationer denne formiddag på JVB.

Dagens første løb blev indledt med sejr til Ditte Bjørnlund Jensen-trænede Borntowin (Ens Snapshot). Emil Mæhlisen tog enkelt spids for sidenhen at slippe til den fremadstormende Ejsing med Heidi Vægter Lønborg i sulkyen.

Den førende holdt gennem løbet pænt tempo, og det gav i sidste sving Borntowin chancen. Emil Mæhlisen udnyttede øjeblikkeligt muligheden, og efter en god afslutning kunne Borntowin sejre i tiden 1.16,7/2340 m. Volte.

”Han bøvler med noget korsled og en meniskskade. Vi prøvede at sende ham til Flemming Jensen, og han troede på ham, men kunne bare ikke få ham til at fungere.

Vi har efterfølgende taget ham hjem, og skruet helt ned for træningen. Jeg var nervøs ned gennem opløbet, og havde faktisk lyst til at kaste op, men, utrolig glad og utrolig stolt, sagde Ditte Bjørnlund Jensen i vinderinterviewet.”

Rich Man

Første sejr i 6 år for vinderkusken

2 Løb blev vundet af Niels Knudsen-trænede Rich Man, der blev kørt til sejr af Per Møller. Det var første sejr siden 2015 for Per Møller, der i dag kørte sit første løb siden 2019.

Sikke et comeback for Per Møller, der indledningsvis havnede i tredje par indvendigt. Per Møller sendte sidenhen Rich Man ud som første hest i andet spor, og derfor kunne den 13-årige traver afgøre til sejr i tiden 1.20,6/1820 m. Volte.

“Jeg kører bare lidt for sjov og er nok lidt rusten, kom det med et smil fra vinderkusken. Jeg tænkte, at de kom på et tidspunkt, så satte mig bare roligt frem udvendigt.

Min tanke ned gennem opløbet, var at dette nok skulle gå, sagde Per Møller i vinderinterviewet.”

Busness af Usiel

Første sejr siden 2019

Pernille Bye Hansen kunne notere sig for sin første sejr i to sæsoner, da hun sejrede i dagens 3 løb. Det gjorde JVB-amatøren efter en fin styring, hvor der var tale om føring hele vejen.

Vinderhesten Business As Usual sejrede efter en herlig opløbsduel. Den 8-årige hoppe sejrede i tiden efter en god indsats af kusk og hest.

“Jeg havde ikke i sinde at afgive spidsen, så vi måtte sætte lidt fart på i stedet. Det er rigtigt dejligt at være tilbage på vinderplads, når vi nu må køre løb igen, kunne vinderkusken fortælle efter løbet.”

DSC 4165

Fin præstation lukkede og slukkede

Emil Mæhlisen kunne lukke og slukke løbsdagen, da han sejrede bag sin egen Expo Lane, der efter en perfekt rejse kunne afgøre løbet til egen fordel. Efter et løb ved inderbanen undervejs kunne Expo Lane gå forbi den længe førende Euro G K i løbets slutfase.

I dette løb skal man skrive The Gambler bag øret til kommende starter. Den vinder inden længe!

“Jeg forstår ikke, hvorfor denne hest ikke kan vinde løb, så det var dejligt at han kunne vise det i dag, fortalte vinderkusken efter løbet.”

  1. Løb kan ses her
  2. Løb kan ses her
  3. Løb kan ses her
  4. Løb kan ses her.

Foto af Ole Hindby.

Relaterede nyheder

Seneste nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads