Sådan gik det på Bornholm
Sådan gik det på Bornholm i dag.
Dagens første løb på Bornholm gav sejr til Martin Sjøholm Jensen og Donarail Rose. Den sejrende hest er opdrættet af afdøde Axel Sømod og trænes af Anja Sonne. Donarail Rose ejes af Stald Kombardo Canavarro.
Donarail Rose og Martin Sjøholm Jensen sejrede efter føring fra start til mål i tiden 1.20,4/1860 m. Auto. Det var niende sejr i karrieren for den nu syvårige vallak, der i dag gjorde sæsondebut.
Det var første sejr i år til Martin Sjøholm Jensen
Se løbet her.
Favoritsejr til Ella Lynghøj
Spids og slut var også opskriften for vinderen af dagens 2 løb på Bornholm. Her kunne spilfavoritten Ella Lynghøj prikke starten perfekt for Micki Jørgensen, som sidenhen styrede begivenhederne helt efter behag.
Ella Lynghøj vandt sidste år fire løb, og dagens sejr var nummer to i tre starter i år.
Micki Jørgensen er en ung mand fra årgang 2003, som i dag hentede karrierens femte sejr.
Se løbet her.
Strålende indsats af Fox Hill
Mads Petersen og Foxie Hill leverede en stærk indsats i dagens 3 løb. Det så længe ud til, at Foxie Hill ikke skulle få med udfaldet at gøre, men med en omgang til mål sendte Mads Petersen sin hest afsted gennem tredje spor.
Foxie Hill havde på sidste langside kontakt med den førende, og efter et lille hvil bagved den førende i sidste sving kunne Foxy Hill tage et hvil bagved den førende. I en god afslutning kunne Foxie Hill afgøre til sin fordel.
Foxie Hill ejes af Familien Petersen og trænes af Jørgen Petersen.
Se løbet her.
Imponerende indsats af Cerosso
Mads Petersen kunne tage dagens anden sejr, da Cerosso leverede en strålende indsats i dagens 4 løb. De første 1000 meter af løbet foregik således i 3 spor, og sidenhen trykkede Mads Petersen sig til spids.
Den position blev forsvaret hele vejen til mål, og så kunne den Stefan Lind-Holm trænede vallak tage fjerde sejr i træk.
Cerosso ejes af Stald Staldbajer.
Se løbet her.
Hattrick til Mads Petersen
Mads Petersen er her, der og alle vegne denne løbsdag. I 5 løb kunne Mads Petersen tage sin tredje sejr på dagen, og denne gang var det bag Indiana Mr Lucky. Den sejrede hest trænes af Jesper Riis Nielsen, og dagens sejr var den første i år til den 5-årige hingst.
Der var tale om føring hele vejen, da Indiana Mr Lucky sejrede.
Den svenske hingst ejes af Stald Geo.
Se løbet her.
Mads K. Mogensen med anden sejr i år
2003-fødte Mads K. Mogensen havde en god sæson i 2021 med otte sejre i 65 starter og 45.475 kroner indkørt. Den unge bornholmer, er netop kørt først over målstregen bag Nick Sisu efter en fin styring.
I februar måned var bornholmeren på et ophold hos Steen Juul. Mads K. Mogensen fik licens i 2019 og siden da har der været fart på løbskørslen for den unge mand.
Dagens sejr var nr. to i blot syv starter for den 2003-fødte travamatør.
Se løbet her.
Første sejr siden 2018 for Carlos Milo
Dagens Golden League løb blev et ganske seværdigt opgør, hvor det ikke var til at skille vinder og andenhesten fra hinanden med det blotte øje. Dommerne kunne skille de to første ad, og de gav blomsterbuketten til outsideren Carlos Milo (Credit Winner) der dermed sejrede efter føring hele vejen for Søren K. Jensen.
Et flot og seværdigt væddeløb blev publikum vidne til ondagens 7 løb.
Carlos Milo er en 10-årig svensk vallak, som inden i dag ikke havde sejren siden 2018. Her vandt Credit Winner-sønnen Åby for Thomas Uhrberg. Dagens sejr er nr. syv i karrieren. Søren K. Jensen både træner og ejer vinderhesten.
Se løbet her.
Lesia Boko en fin vinder
Dagens 8 løb bød på en tiltalende vinder i Lesia Boko (Zola Boko) og John Gommans. Der var tale om føring hele vejen da Lesia Boko tog sin første sejr på Bornholm og det var en sejr med mersmag.
Den svenske Zola Boko-datter leverede en stærk præstation, da denne sejrede for første gang i karrieren. Dagens start var nr. tre i karrieren for Stald Gulkysten-ejet hoppe.
John Gommans står for træningen.
Se løbet her.
Rita Roc en overlegen vinder.
Dagens 9 og afsluttende løb blev vundet af Martin Sjøholm Jensen og Rita Roc (Zola Boko). En offensiv indledning placerede Rita Roc i spids efter ca. 400 kørsel og sidenhen var der spil til et mål.
Dagens mest overbevisende indsats blev publikummet på Bornholms Brand Park vidne til.
Se dagens løb her.
Foto Torben Ager – Travfoto Bornholm.
[useful_banner_manager banners=3 count=1]







