Rosleff vandt Knutsson Rising Star 2022
Det blev Victor Rosleff, der trak det længste strå i løbsserien Knutsson Rising Star 2022, som blev kørt over 12 afdelinger med de sidste to afdelinger i aftes på Åby.
På Åby blev det til en andenplads i den ene af de to finaler med Gloster Gladiator, mens Victor Rosleff også opnåede en fjerdeplads med Special Chance.
Victor Rosleff fik dermed sammenlagt 80 point, og det var nok til at vinde konkurrencen, hvor Marc Elias blev nummer to med 67 point.
Udover rejsen følger også en studierejse til USA, og Victor Rosleff blev den anden danske vinder af konkurrencen, som Nicklas Korfitsen vandt i 2020.
Det var også en Nicklas Korfitsen, som tidligere i år var i USA, hvor det blev til en køretur bag Kasper Fogets Epos Østervang, som gav sejr.
V75-løb på Halmstad
På fredag er det sidste dag inden juleaften, at Victor Rosleff kører løb. Det sker ved løbene på Halmstad.
Rosleff har fire køreture, hvoraf tre af disse er inden for V75-spillet, hvor danskeren kører Adiago Trot, Come Along og Sanibel.
Det er foreløbig blevet til 48 sejre i år og det er ni mere end sidste år, hvor Victor Rosleff havde sin hidtil bedste sæson.
Victor Rosleff har også slået sin egen rekord med indkørte præmie, hvor det er blevet til 5.430.571 skr. i 2022.
Foto – Travet.dk







