Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Rene Kjær får ny hest i stalden

Rene Kjær får ny hest i stalden: Jacques Villeneuve ind på træningslisten

Rene Kjær har udvidet sin træningsliste med et markant nyt navn. Den tyskfødte vallak Jacques Villeneuve er flyttet ind hos den rutinerede profil, og dermed får Kjær tilført en erfaren og meriteret hest, der allerede har bevist sit værd på flere nordiske baner.

rene kjaer

Den 9‑årige vallak er efter den franske hingst Christal Money og den tyske hoppe Jette Way, og han ankommer med en solid karriere i bagagen. Med 528.658 kroner indtjent og en rekord på 1.11,4 har Jacques Villeneuve leveret stabilt gennem flere sæsoner.

Statistikken taler sit tydelige sprog: 14 sejre, 15 andenpladser og 13 tredjepladser i 62 starter – en imponerende kontinuitet, der gør ham til en interessant tilføjelse i enhver stald.

Karrieren har tidligere bragt ham forbi både Jesper Olsen og Adrian Kolgjini, hvilket understreger, at vallakken har været i hænderne på stærke, etablerede trænere. Nu er det Rene Kjær, der får ansvaret for at forvalte næste kapitel, og det bliver spændende at se, hvordan den rutinerede kusk og træner vælger at matche ham i den kommende periode.

RENE KJ R DSC2432

Opkaldt efter en motorsportslegende

Navnet Jacques Villeneuve vækker genklang langt uden for travsporten. Vallakken er opkaldt efter den canadiske racerkører Jacques Villeneuve (født 9. april 1971 i Quebec), en af motorsportens mest markante og farverige personligheder. Han er søn af Ferrari‑ikonet Gilles Villeneuve, og motorsport lå nærmest i blodet fra barnsben.

Efter farens tragiske dødsfald i 1982 voksede Jacques Villeneuve op på kostskole i Schweiz, hvor han udviklede den selvstændige og kompromisløse personlighed, der senere gjorde ham til en af Formel 1‑paddockens mest kontroversielle stemmer. Hans karriere spænder over IndyCar, Formel 1 og Le Mans, og han er en af de få, der både har vundet Indianapolis 500 og Formel 1‑verdensmesterskabet.

Rene K 1

Nyt kapitel hos Kjær

Rene Kjær får nu muligheden for at skrive sin egen lille historie. Jacques Villeneuve har vist både fart og vilje gennem karrieren, og hvis Kjær kan finde de rette opgaver til ham, kan det meget vel blive et spændende bekendtskab på de danske baner i 2026‑sæsonen.

Fotos af

Burt Seeger

Martin Timm Holm

2 banner dansk revision skive

 

banner ansager

 

banner travavl

 

banner spring taars

 

banner equi

 

banner marc baek nielsen

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK