Rene Jonassen glæder sig til weekenden
Felix tog karrierens første sejr, da Ens Snapshot-sønnen sejrede i Jydsk 3-årings Grand Prix Consolation, og selvsamme Felix tog ligeledes en tredjeplads i Dansk Trav Kriterium i sidste sæson.
Felix står søndag overfor karrierens største opgave, når den 4-årige vallak starter i Dansk Trav Derby. Det sker efter en tredjeplads i prøven, og Felix er hele tiden blevet holdt højt af Rene Jonassen.
I forbindelse med vores besøg på Skovbo kunne Rene Jonassen fortælle:
– Jeg har i mange år haft Grekos Hälsokost & Trav HB, som gode og stabile kunder i min forretning. De havde hoppen Viola K, som blev bedækket med Ens Snapshot.
Her var meldingen, at man ikke skulle have flere heste, og jeg bød så ind på føllet, hvis alt var som det skulle være. Jeg har således haft Felix fra dag et, og jeg har selv ført ham frem fra bunden.

Rene Jonassen – Ser frem til weekenden
Travet.dk har i dag været i kontakt med Rene Jonassen, som fortæller.
– Jeg var godt tilfreds med Felix i prøven, hvor han fik et hårdt løb. Han blev træt til sidst, men det skal han også blive, når man løber som første hest i andet spor undervejs.
Det er selvfølgelig ærgerligt at blive slået lige på stregen, men vi kom med alligevel. Det er vi utrolig stolte over, og i første omgang jagter vi en præmie.
Han har mødt gode heste i hver eneste start i år, og vi håber selvfølgelig at han topper på søndag.”

Staldens heste er godt gående
– Jeg glæder mig til at starte staldens heste i weekenden. Jeg synes stalden kommer med gode heste og heste i god form.
En hest som Gibson, kommer ud i en interessant opgave, men generelt så kommer jeg med heste, som jeg tror på. Det er dog værd at bemærke, at det er gode heste, der kommer til start i weekenden så konkurrencen, er også skærpet i forhold til en almindelig løbsdag.-
Rene Jonassen driver en trænervirksomhed med 21 heste på træningslisten, og via stalden på Skovbo bliver der arbejdet målrettet, samt individuelt. Det oplevede vores travmedie ved selvsyn, da vi besøgte Lunden træneren på Skovbo.
I den kommende weekend starter 12 af staldens heste.
Fotos af Ole Hindby, Burt Seeger og Martin Timm Holmstav.







