Prisnedsættelse på salgsmenuen – startklare heste til 10.000 og 12.000 kroner
Det er muligt at købe en startklar travhest for 10.000 eller 12.000 kroner på Travet.dk’s salgsmenu. I’m A Gardenia er sat ned med 6.000 kroner, mens Litchi Green fortsat udbydes til 10.000 kroner. Samtidig søger den unge hoppe Nightrunner en ny ejer.
Der er bevægelse på Travet.dk’s salgsmenu. Mandag blev Houston Spring solgt til danske interesser få timer efter offentliggørelsen af annoncen, og senere samme dag kom en markant prisnedsættelse på I’m A Gardenia. Den seksårige vallak koster nu 12.000 kroner mod tidligere 18.000 kroner.
Dermed er der to startklare heste i den lave ende af prisskalaen. Litchi Green og I’m A Gardenia har begge løbserfaring, mens Nightrunner repræsenterer muligheden for at købe en yngre hoppe med henblik på den videre uddannelse og udvikling.
For interesserede købere er der således forskellige udgangspunkter at vælge imellem. Her gennemgår vi de tre aktuelle salgsheste, deres annoncerede priser og de oplysninger, som er væsentlige at have med, når man overvejer et køb.
I’m A Gardenia: Prisen sænket med en tredjedel
Den største aktuelle prisændring gælder I’m A Gardenia, som er sat ned fra 18.000 til 12.000 kroner. Det er en reduktion på 6.000 kroner, svarende til en tredjedel af den tidligere udbudspris. Han udbydes fortsat som startklar løbshest.
Vallakken er født i 2020 og er efter Classic Photo og She Loves Marstall. I salgsmaterialet står han opført med 60 starter, tre sejre, syv andenpladser og seks tredjepladser. Den oplyste præmiesum er 117.750 kroner, mens han har præsteret 1.13,3 over mellemdistance med autostart.
Der er altså dokumenterede præstationer at tage udgangspunkt i. Samtidig skal en kommende køber hæfte sig ved sælgers beskrivelse af temperamentet: I’m A Gardenia beskrives som sød og rar i den daglige omgang og træning, men han bliver meget ivrig på løbsdagen. Derfor fremhæves han som en hest for den rutinerede.
Den oplysning er central. En lavere købspris ændrer ikke ved, at hesten skal passe til den kommende ejer og kusk. Her ligger en del af opgaven i at arbejde med hans energi i løbssituationen og finde de rammer, hvor han fungerer bedst.
Moderlinjen byder også på resultater. She Loves Marstall er blandt andet mor til Go On Gardenia, der i salgsmaterialet står med over en million kroner i indtjening. I’m A Gardenia kommer dermed fra en søskendeflok med dokumenteret sportslig kvalitet. Kontaktperson er Ole Wessing på 24 46 99 69.
Læs mere her: Se salgsannoncen for I’m A Gardenia.
Litchi Green: Startklar hoppe til 10.000 kroner
Litchi Green udbydes fortsat til 10.000 kroner. Den fireårige hoppe er efter Orlando Vici og Gladys E P med Donato Hanover som morfar. Hun sælges som startklar og er dermed en mulighed for køberen, der ønsker en hest, som allerede er i gang med løbskarrieren.
Søndag den 4. oktober var hun til start på Nykøbing F. Travbane, hvor hun sluttede på femtepladsen i dagens femte løb. Tiden blev 1.16,8a over 2.140 meter. Det giver interesserede et nyligt løbsresultat at forholde sig til, når de vurderer hende.
Salgsannoncen oplyser 34 starter, en andenplads, tre tredjepladser og en præmiesum på 35.377 kroner. Tallene er annoncens opgørelse og skal læses som sådan, mens søndagens præstation viser, at hoppen fortsat er aktiv på væddeløbsbanen.
Litchi Green har endnu ikke en sejr på den oplyste resultatliste. Til gengæld får en ny ejer en hoppe med erfaring fra løb og mulighed for at arbejde videre med hendes udvikling. Afstamningen kombinerer franske og amerikanske blodlinjer gennem Orlando Vici og Donato Hanover.
Hendes alder og baggrund kan også indgå i køberens mere langsigtede overvejelser. Den aktuelle annonce handler dog først og fremmest om en aktiv løbshest til 10.000 kroner. Interesserede kan kontakte Bjarke Haagensen på 27 20 69 86 for nærmere oplysninger.
Læs mere her: Se salgsannoncen for Litchi Green.
Nightrunner: Ung hoppe med international familie
Den tredje aktuelle hest er Nightrunner, som udbydes for 23.000 kroner. Hun står i salgsmenuens kategori for toåringer og er efter Helpisontheway og Love Me EP. På modersiden finder man Love You, mens mormoderen Gillnet har leveret markante internationale præstationer.
Gillnet står i annoncen med rekord 1.11,7a og en indtjening på 2.707.622 svenske kroner. Hun blev desuden tredje i Kentucky Filly Futurity. Love Me EP er også halvsøster til King Creole EP, som har vundet både en svensk Klass I-finale og norske V75-løb.
Nightrunner henvender sig til køberen med tid og interesse for at præge en ung hests videre forløb. Familiens resultater er en del af vurderingsgrundlaget, men hendes egne muligheder skal naturligvis bedømmes ud fra hesten selv, træningsforløbet og den videre udvikling.
Kontaktperson er Torben Hovgaard på 23 68 35 19. Hele beskrivelsen findes i salgsannoncen for Nightrunner, hvor afstamningen og familien er gennemgået nærmere.
Med priser på 10.000, 12.000 og 23.000 kroner rummer salgsmenuen forskellige muligheder. Den seneste prisnedsættelse gør især I’m A Gardenia relevant at genoverveje for købere, der tidligere har set annoncen. Alle tre heste kan findes på











