18. august 2026

Paris – Extreme blev nr. syv

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Extreme var godt med fra start i sin første start på fransk grund, men et løb i inderbanen og sidenhen sen angrebsplads rakte ikke til en topplacering på den franske hovedbane.  

Den tidligere europamester var med i spidsstriden, men kort efter start blev Extreme flyttet til inderbanen, hvor den danske traver havnede bag den førende Happy Danica.

Der var ikke de store forskydninger, før Hedic Gema kom frem udvendigt på den førende Happy Danica. Den manøvre skete med 1100 meter til mål, og så skulle flere afsted.

Hedic Gema overtog kort efter føringen, hvilket betød tredje par indvendigt til Extreme. Det var også positionen, da løbet gik i sin afsluttende fase.

Der blev sidenhen plads til at søge ud i banen, men det lykkedes ikke at tage meter ind på de foranliggende, og ved målpassagen var Extreme nr. syv. Løbet blev vundet af Jack Tonic i tiden 1.11,8/2100 m. Auto.

Info

Der var 900 euro i præmie til Extreme.

Løbet kan ses her.

Den anske traver vil uden tvivl have gav af løbet i kroppen, men der skal også leveres på højeste hylde for at være med.

Foto af Hesselborg Foto.

SENESTE NYHEDER
23. november 2020

Henrik Thomsen på sidste års cifre

Henrik Thomsen med hjemmebane på Nykøbing Falster Travbane kunne i går hente staldens 21 sejr i år. Dermed er stalden…
22. november 2020

Pony – Disse vandt DM

Jydsk Væddeløbsbane var i går vært for DM for ponyer, hvor der blev kåret en ny dansk mester i klasserne…
22. november 2020

Frankrig – Efterbehandling

Dagens efterbehandling fra det franske er nu klar. Dagens fidusbamse går til Great Challenger-sønnen Confidence som hentede en fjerdeplads på…
SAMARBEJDSPARTNERE