Optakt til Jydsk Væddeløbsbane
Optakt til Jydsk Væddeløbsbane
Årets sidste løbsdag står for døren, når Aarhus byder inden for til middag, til et otte løb stort program, der samtidig er årets sidste på de danske baner. Der er lagt op til spændende løb på årets sidste dag.
Det meste er dog afgjort på Jydsk Væddeløbsbane, hvor Birger Jørgensen endnu engang løber med trænerchampionatet på banen. Han har vundet 31 gange inden sæsonfinalen på sin mangeårige hjemmebane.
Hos amatørkuskene er Pernille Bye Hansen i front med ni førstepladser i 2025, og det er tre mere end Lars Munk. Pernille Bye Hansen har enkelt køretur med Baunely’s Diamant, mens Lars Munk er udelukket.
Selvom han er skiftet over til de professionelles rækker, så løber Kasper Foget med jockeychampionatet i Aarhus. Fem sejre er det blevet til for den nye Skive-træner, mens Mads Henriksen er tre sejre efter.
Der er heller ingen tvivl om hvem der bliver årets sejrshest på banen. Det er Christian Lindhardt-trænede Kopper Dust med syv sejre, idet den nærmeste forfølger Haps har hentet seks førstepladser i Aarhus i 2025.

Kamp om montéchampionatet
Spænding er der dog i kampen om montéchampionatet på Jydsk Væddeløbsbane, hvor Trine Kløve inden løbsdag er noteret for tre sejre i år, og hun er også på plads på finalen på den jyske bane.
Trine Kløve sidder på ryggen af Kim Madsen-trænede Staro Obrigado. Den har vundet tre gange i 2025, hvoraf de to af sejrene er kommet i montéløb med Trine Kløve i sadlen. Parret er dog ikke spået de store chancer i programmet.
To ryttere har mulighed for at fravriste Trine Kløve montéchampionatet, men det kræver sejre for begge ryttere. Det er blevet til to sejre i år i Aarhus for både Anette Uglebjerg og Marie S. Andersen
Anette Uglebjerg rider Morten Juul-trænede Galant Lund, der er tippet som anden i programmet, mens Marie S. Andersen er i sadlen hos Marc Bæk Nielsen-trænede Elmer Shadow, der er tippet næstsidst.

Travet.dk tipper
Der er et V65-spil og et V4-spil på programmet i Aarhus. Travet.dk har gennemgået baneprogrammet, som findes her – og udarbejdet forslag til begge spilleformer.
V65-forslag (720 kr.)
1. afd.: 4-6-7-8-12
2. afd.: 1-6-7-8
3. afd.: 2-9-10
4. afd.: 10 Kings Money
5. afd.: 2-8-11
6. afd.: 2-3-6-7
V4-forslag (72 kr.)
1. afd.: 2-9-10
2. afd.: 10 Kings Money
3. afd.: 2-8-11
4. afd.: 2-3-6-7
Fotos af
Hesselborg Foto
Ole Hindby
Gorm Foto




Tags: Jydsk Væddeløbsbane, Optakt






