Optakt til Aalborg
Optakt til Aalborg
Der er Spar Nord Arena i Aalborg, der står for løbene til middag, hvor portene slås op til et otte løb stort program.
På forhånd tegner løbsdagens til at stå i Flemming Jensens tegn med flere fremtrænede chancer for Aalborg-træneren.
Det er foreløbigt blevet til to sejre i tre starter for den treårige Cecilia Banker, der gør sin første start i 2026 til middag. Flemming Jensen sidder selv i sulkyen bag hoppen, der har fået vindertippet fra spor fem over 2140 meter auto.
Flemming Jensen overlader den fireårige programfavorit Indian Summer til Kasper Foget. Ekvipagen starter fra spor et over 1640 meter auto og Indian Summer har vundet halvdelen af sine fire starter. I samme løb sidder Flemming Jensen bag Knock On Wood.
Sæsondebut er der også for Ingmar Banker, der åbner 2026-sæsonen op fra spor et over 2140 meter auto. Sidste år vandt hesten fem af sine 17 starter, og i alt er det blevet til ni sejre i 35 starter for den seksårige hest, der møder staldkammeraten Generalen.
Den fireårige svenskfødte Showman er indtil videre ubesejret i karrieren efter to sejre i samme antal starter. Fireåringen starter også for første gang i 2026 for Flemming Jensen. Parret har fået spor syv over 1640 meter auto.
Birger Jørgensen kan også vinde
Selvom Flemming Jensen på papiret står med gode chancer i løbene, så har Birger Jørgensen også mulighed for at udbygge sin føring blandt trænerne. Inden løbene står han noteret for seks førstepladser i 2026 på Spar Nord Arena.
Birger Jørgensen indleder med Morten Juul-trænede Precious Boy A J, der på trods af galop i sine sidste fem starter har vundet to af disse. Begge sejrene har været med Birger Jørgensen i sulkyen, og de er begge kommet i hus i Aalborg.
Det bliver desuden til køreture for Birger Jørgensen med Bjarne Sørensen-trænede Girly Spring, Reginald Dwight i Christian Lindhardts træning, Kaj Jensen-trænede L D samt Feel Kronos fra Gordon Dahls træningskvarter.
Anders Pedersen er nærmeste forfølger til Birger Jørgensen med fire sejre, og han er vindertippet i programmet med Røde Orm, der vandt sin seneste start i Skive. Desuden skal Aalborg-træneren også køre egentrænede Otis Dragon.
Travet.dk tipper
Der er både et V4-spil og et V5-spil på programmet på Spar Nord Arena i Aalborg, og Travet.dk har derfor lavet to forslag til stregspillene, der indledes i henholdvis 1. løb (V4) og 3. løb (V5).
V4-forslag
1. afd.: 1-2-3-4-8
2. afd.: 4-5-7
3. afd.: 1-8-9
4. afd.: 1-5-7-9
Pris: 360 kroner
V5-forslag
1. afd.: 1-8-9
2. afd.: 1-5-7-9
3. afd.: 1-3-5-10
4. afd.: 1-2-5-6
5. afd.: 7 Showman
Pris: 192 kroner
Baneprogrammet til løbene kan læses her.
Fotos af Burt Seeger, Hesselborg Foto & Gorm Foto















