Optakt – Lunden
Derbyweekends sidste dag på Lunden byder på Dansk Trav Derby 2021, men også Rex The Great-løbet for hurtigklassen.
12 heste og kuske er på plads, når feltet vender rundt bag startbilen til Dansk Trav Derby 2021 over 3000 m. Auto.
Fire af kuskene, der i eftermiddag stiller til start i det danske travderby, har tidligere vundet løbet om det blå bånd.
Steen Juul er storfavorit med Festival of Speed, som samtidig kan sikre Lunden-træneren hans 10. kuskesejr i derbyet.
Yderligere tre kuske har også smagt sejrens sødme i Dansk Trav Derby. Birger Jørgensen to gange, mens René Kjær og Thomas Uhrberg har vundet en enkelt gang hver.
De seneste fem års vindere af Dansk Trav Derby
2020 – Extreme – Steen Juul
2019 – Dumbo – Gordon Dahl
2018 – Chock Nock – Bjørn Goop
2017 – Bvlgari Peak – Steen Juul
2016 – Axel – René Kjær
Kommer banerekorden i fare?
I det traditionsrige Rex The Great-løb er ni heste på plads bag startbilen over sprinterdistancens 1600 m.
Der er uden tvivl lagt op til en fartfest med DM-vinderen Extreme, Elitloppsdeltageren Cokstile med flere til start.
Banerekorden på Lunden lyder på 1:10,0, som er sat af Robert Bi i 2015 og siden tangeret af Digne Et Droit i år.
En enkelt ændring
Lunden har kun modtaget en enkelt ændring til derbydagens 13 løb store program og det er en kuskeændring.
Joakim Løvgren kommer ikke til Lunden for at køre Peak Princess (2. løb), som i stedet overlades til landsmanden Thomas Uhrberg.
Foto af Burt Seeger






