Opdrætterne glæder sig
Det var et par spændte opdrættere af hoppen Exclusive Laser (One Too Many), der fulgte prøverne til Jydsk 4 års Hoppe Grand Prix. Stutteri Laser har i Exclusive Laser et opdræt, der kan gå hen og vinde den samlede sejr.
– Vi glæder mig meget til at følge finalen, som jeg synes er en åben forestilling. Hun så rigtig fin ud i prøven, og det skal blive interessant og følge hende i finalen.
Hun har allerede været en fantastisk reklamehest for vores stutteri med sejrene i Dansk Hoppe Kriterium og Grand Circle 3-års Championat for Hopper, fortæller Kathrine Seisbøll til Travet.dk. –

Moderen har lavet fine heste
Mor til Exclusive Laser er hoppen O´Lady Laser (S J´s Photo), og hun var selv en kapabel væddeløber med seks sejre i karrierens 21 starter. I avlen har hendes to første startende afkom indløbet mere end 725.000 kroner sammenlagt.
Hoppen har i 2017 født hoppen Firenze Laser, der er efter italienske Marco di Jesolo. Året efter fødte man Giselle Laser (Andover Hall), der ejes på Nykøbing Falster af Maria Hansen.
Faderen tjente over 2 millioner
Faderen One Too Many har fire danskregistreret afkom, og blandt disse fire er Exclusive Laser, den mest vindende med seks sejre samt 472.867 kr.
De fire startende afkom har alle løbet 16 eller hurtigere i deres respektive væddeløbskarriere.
Svenske One Too Many startede selv 20 gange i karrieren, hvilket medførte 10 sejre og en karriereindtjening på 2, 3 svenske millioner kroner. Han er selv efter selveste Viking Kronos, som tjente 6,1 million SEK.
I Sverige er One Too Many far til to millionærer i form af femårige Address Book og ligeledes femårige Fantasia Sisu.
Finalen i Jydsk 4-årings Hoppe Grand Prix afvikles den 4 juli.






