Opdrætterforeningen forlænger med Travet.dk
Opdrætterforeningen forlænger med Travet.dk
Travet.dk kan med stor glæde meddele, at Opdrætterforeningen har valgt at forlænge deres annonceaftale, så samarbejdet også gælder i 2026. Aftalen har været aktiv siden 2017, og det langvarige partnerskab fortsætter dermed endnu et år.
I en tid hvor annoncører ikke nødvendigvis står i kø, er forlængelsen en vigtig opbakning. Travet.dk glæder sig derfor over, at Opdrætterforeningen fortsat ser både muligheder og potentiale i samarbejdet.
Om Opdrætterforeningen
Foreningen af Traveropdrættere i Danmark blev grundlagt i 1938 og tæller i dag omkring 300 medlemmer. Bestyrelsen består af syv personer, hvoraf fem udgør forretningsudvalget, som sammen med sekretariatet står for den daglige drift. Sekretariatet bistår altid medlemmerne med rådgivning og besvarelse af spørgsmål.
Se Opdrætterforeningens hjemmeside her.
Et 2026 med ændrede vilkår
Sportens officielle spilselskab BET25 ønsker fortsat ikke et samarbejde med Travet.dk. Da Danske Spil samtidig ophører med spil på heste, vil Travet.dk i 2026 for første gang siden 2017 stå uden en aftale med et spilselskab.
Den officielle udmelding fra BET25, lyder at man fortsat ønsker at kigge i en anden retning.
Det får direkte betydning for den generelle omtale af danske løb,løbsdage, aktive, opdrættere og hesteejere i det kommende år. Det bliver en retningsændring i forhold til de seneste år, hvor meget fokus har været på de disse.
Vil du være med på annonceholdet i 2026?
Virksomheder og samarbejdspartnere, der ønsker at støtte sporten og samtidig få eksponering på Travet.dk, er velkomne til at tage kontakt:
Ulrik Mail: Ulrik@Travet.dk Telefon: 4242 9451






