Nyt fra Team Korfitsen
Nyt fra Team Korfitsen
2025-sæsonen blev ikke helt, som jeg havde håbet. Vi har været hårdt ramt af sygdom i stalden, og især det virus, som ramte os i første halvår, slog hårdt igennem. Når det er sagt, ender regnskabet for sæsonen alligevel på et fornuftigt niveau, men tilfreds er jeg ikke. 2026 er et nyt år og en ny sæson — en sæson hvor unghestene for alvor skal gøre deres indtog i de store løb. Det både håber og tror jeg på.
Mange af hestene får lidt fri i januar, så vi kan lade op til det kommende år. Vi har fornøjelsen af at byde velkommen til tre nye heste i stalden: Max, La Liga og Magic Act. Vi glæder os til at få dem ind i vores koncept og videreudvikle dem frem mod sæson 2026.
Afsked og avl
I december 2025 har vi i samarbejde med ejerne sagt farvel og på gensyn til flere heste, som vi har haft fornøjelsen af at have her på Vang Hovedgård. Ud af stalden er gået: Nobby Stiles, Eva’s Yankee, Speedy Hard Vicane (hjem til Sverige), Malvik (hjem til Norge), Lisotto (solgt) og Keystone.
To fantastiske hopper går i avlen. To af dansk travsports bedste hopper i nyere tid, Gabi Kyvsgård og Karla Vang, har stoppet karrieren og er gået på vinterferie. Til foråret venter avlen for begge hopper.
Gabi Kyvsgård har i sin karriere vundet mere end 1,2 millioner kroner og givet os mange fantastiske oplevelser. Med to sejre i DM for hopper og utallige stærke præstationer både hjemme og i udlandet er hun en af dansk travsports mest vindende hopper gennem tiderne. Tak for oplevelserne til Gabi og hele kredsen omkring hende.
Karla Vang fik desværre ødelagt det meste af 4-årssæsonen og dermed chancen i storløbene på grund af sygdom og virus. Alligevel nåede hun i blot ni starter at levere 1 sejr, 4 andenpladser og 1 tredjeplads samt indkøre mere end 300.000 kr. Karla er et super individ med en fantastisk afstamning. Nu får hun lov at føre sine kvaliteter videre til kommende generationer og være med til at sikre Vang-hestenes fremtidige succes i Danmark.
Afslutning
Tak til ejere, personale og alle, der har støttet os gennem en udfordrende sæson. Vi ser frem til et stærkt 2026 med nye heste, nye mål og fornyet energi, lyder det med mere i et udsendt nyhedsbrev fra Team Korfitsen.







