16. august 2026

Ny dansk sejr på Jægersro

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Jan Kramer har seks gange i karrieren kunne lade sig hylde som amatørchampion på Falster, og det er ingen tilfældighed.

I dag kunne Jan Kramer se Jörgen Sjunnesson sejre bag Ginetta, der sejrede i fin stil. Der var tale om føring hele vejen for Ginetta, som går nogle særdeles interessante måneder i møde.

Jan Kramer efter løbet:

“Det var skønt, og det har været meget stolpe ud for hende.

Hun gik helt ned med flaget sidste år, da banen på derbydagen var helt umulig. Det har taget lang tid, at få hende tilbage, men nu er hun tilbage, kunne Jan Kramer oplyse.”

Jan Kramer

Det første amatørchampionat kom i hus for Jan Kramer i 1999 og allerede to år senere kunne han lade sig hylde.

Efter en championatstørke på 17 år, blev det til en nyt amatørchampionat for Jan Kramer i 2018.

De tre seneste år er det blevet til championater for Jan Kramer, der dermed har vundet seks championatet er på Falster.

I 1977 havde Jan Kramers forældre hest i træning på Skovbo hos Rigo Larsen, hvor Jan Kramer den vej begyndte at komme i stalden og hjælpe til.

Dagens løb.

Præmien i dag lød på 40.000 skr.

Ginetta sejrede i tiden 1.4,3/2140 m. Auto.

Se dagens sejr her.

 

 

SENESTE NYHEDER
4. september 2020

Fokushestene sejrede i Aarhus

Dagens første syv løb er afviklet, og det blev med to sejre til Morten Friis og Michael Lønborg. Vi noterede…
4. september 2020

Indkøbet prøves i Aarhus

Skive-træner Jan Friis driver en sund og fin trænerforretning i den lille jyske by Vemb. En af de store forskelle…
4. september 2020

Kan reklamehesten gøre det igen

Michael Lønborg har flere fine heste i sin stald, og en af disse er sejrshesten Leading Tile (Cantab Hall). I…
SAMARBEJDSPARTNERE