Norsk oppasser nyder livet i Danmark
Team Westergaard tilknyttede for snart to år siden den norske staldpige Thea Iren Moen. I samarbejde med vores norske samarbejdspartner Trav365.no har vi besøgt den norske oppasser på Stutteri Vang Hovedgård.
– Jeg trives og fortryder ikke, at jeg tog hertil for nu 1,5 år siden, siger hun.
Det danske sprog er ved at slå igennem hist og her, og dermed slettes den nordlandske dialekt langsomt. Men smilet, arbejdslysten og glæden ved dagene med hestene er den samme.
Det er meget anderledes her end i Norge. Mere socialt. Vi laver flere ting sammen, på og uden for arbejde. I stalden hjælper alle og vi sørger for at alle bliver færdige med det vi skal. Vi spiser morgenmad og frokost sammen og finder på ting i fritiden. Det kan jeg anbefale, siger hun.
Tilfældighed at det blev Danmark.
“Jeg arbejdede for Gøran Antonsen, da Marthe Westergaard spurgte, om jeg ville arbejde for dem. Jeg sagde ja, og nu har jeg snart været her i to år. Og det bliver længere. Jeg trives og har gode heste at arbejde med, siger hun.
En af dem er den talentfulde Thai Mississippi, som starter i aften på Jarlsberg.
“Det er spændende at være med i udviklingen fra de er små til de går til start. Vi er med i alt og dermed lærer man også meget. Jeg har haft Thai Mississippi siden han var et år gammel som min pashest. Det er en spændende rejse, vi er på, smiler hun.
Marthe Westergaard er fuld af ros til sin norske medarbejder og kollega.
Hun er et fund. En skøn pige, der arbejder og knokler på. Vi er så glade for Thea, og at hun trives, siger hun.”







