13. august 2026

Nicole Marsing kæmper i Montéeliten

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Montéløbet på Solvalla til middag har dansk deltagelse. Det sker, når Nicole Marsing sidder på ryggen af Gigolo Lover.

Ti ekvipager gør op om sejren i Montéeliten til middag. En af disse er Henk A. J. Grift-trænede Gigolo Lover med Nicole Marsing.

Parret kommer til start i anden række, idet det blev til spor ti over 1640 m. Auto, da computeren trak lod om sporene i søndags.

I banens officielle program er Gigogo Lover tippet som tredje, mens man har Kerry Love og Jonathan Carre som programfavorit.

Der rides om en førstepræmie på 300.000 skr. i løbet, der også har deltagelse af ryttere fra Sverige, Norge, Finland og Frankrig.

Asger Molar med Nicole Marsing 19 april 2025 Fotograf Torben Ager Travfoto Bornholm TKA 7627 1

Rider med høj sejrsprocent

De seneste år har Nicole Marsing redet med en høj sejrsprocent i de montéløbet, som hun har deltaget i.

I 2022 blev det til seks sejre i 19 starter, og året efter gav samme antal starter syv førstepladser. Det har givet sejrsprocent på 32 og 37.

Sidste år blev sejrsprocenten hævet til hele 56, da Nicole Marsing vandt hele fem gange i det blot ni ridt, som hun havde.

I år er det blevet til to sejre i seks starter. Udover montésejren med Sunshine Avenue, har hun også vundet med Asger Molar på Bornholm.

FIRST ONE DIAMOND DSC 8955

Mere dansk i Montéeliten

Udover Nicole Marsing er der mere danskrelateret til start i montéløbet på den svenske storløbsdag.

Fra Norge kommer Thor Borg-trænede First One Diamond til start. Den rides af landsmanden Kristine Kvasnes.

First One Diamond er opdrættet i Danmark af Mogens Kristiansen og Lars Christensen. Sidstnævnte er selv på plads til middag.

8-årige First One Diamond kommer til start fra spor tre, men har ikke fundet vej til tipsrammen i baneprogrammet.

Fotos af

Torben Ager

Gorm Foto

SENESTE NYHEDER
SAMARBEJDSPARTNERE