Luuk Schermer til Solvalla
Efter sin overbevisende og imponerende indsats på Copenhagen Cup dagen har kredsen omkring hollandske Luuk Schermer valgt at melde til Solvalla. Helt som forventet og helt efter udmeldingerne på Charlottenlund Travbane.
En oversigt over de 18 anmeldte heste viser, at Luuk Schermer har flest startpoint af alle med sine 4.216, og oversigten viser også, at ingen danske heste er meldt i selvsamme løb.
Willem M. J. Brouwer-trænede Luuk Schermer var i særklasse, da den vandt med Micha Brouwer i sulkyen. Luuk Schermer vandt i 1.11,4/2000 m. Auto foran Noxx Vrijthout, mens Mulberry sluttede derefter.
De to hollandske heste, som satte sig på sejren og andenpladsen på Charlottenlund Travbane, møder igen hinanden på Solvalla.
– Jeg er meget følelsesladet, og det er fantastisk. Min far har været i denne sport i mange år, og denne succes er ham velondt.
– Vi har aldrig haft en sådan hest og får man nogensinde en hest som denne, fortalte trænersønnen i vinderinterviewet på Lunden.
– Han er en fantastisk hest og dette øjeblik glemmer vi aldrig. Når man har den bedste hest, kan man køre, som man har den bedste hest, udtalte Micha Brouwer.
– Han bliver bedre og bedre for hver start. Det er vores egen hest, og det gør det endnu mere specielt, sagde den 22-årige hollænder.
Se de anmeldte heste netop nu – Der kan meldes til kl. 11.00 – Se løbet fra Charlottenlund Travbane her.
Ejer: Willem & Micha Brouwer
Opdrætter: Stal Schermer
Træner: Willem M. J. Brouwer
Kusk: Micha Brouwer
Foto Burt Seeger.





