Lunden – Kaj Holm vandt afstemningen
Kaj Holm fik flertal.
På dagens Ekstraordinære generalforsamling var der flertal for Kaj Holm, og dermed kan han blive siddende i bestyrelsen i DTS. Kaj Holm har overfor medlemmerne redegjort i en skrivelse, hvorfor han har følt sig nødsaget til at optage møderne i DTS.
Her har Kaj Holm oplyst om en række forhold, som ifølge ham har svækket og ødelagt tilliden blandt bestyrelsesmedlemmerne.
I dag har medlemmerne af DTS talt.
Kaj Holm bliver efter at have vundet afstemningen med 41 – 38, og dermed var der ikke opbakning til den siddende bestyrelse, som ønskede at Kaj Holm forlod bestyrelsen.
Spørgsmål fra salen
Anders Helge Nielsen spurgte på mødet, om de nuværende bestyrelsesmedlemmer havde i sinde at fortsætte eller om de havde en plan B.
De havde den siddende bestyrelse ikke taget stilling til.
Den udmelding undrede flere af de fremmødte sig over, og overfor Travet.dk udtrykker man forundring over ikke at have en plan B klar.
Nu skal man finde en plan B eller finde fælles fodslag.






