23. august 2026

Lunch-løbene starter i dag

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Mandagens danske løb: Så skydes Lunch-løbene i gang.

Ni gange over de kommende måneder vil det være den danske travsport, der står for lunchløbene på en mandag. Første udgave er i dag, hvor det igen er i Skive, at tingene foregår.

BioCirc Trav Arena i Skive viste stor velvillighed, da fredagens løbsdag grundet vejret måtte flyttes fra Spar Nord Arena i Aalborg.

Det skete med et for årstiden meget fint banelegeme, og sandelig om ikke det igen til middag er Skive-banen, der byder på også årets anden løbsdag. Denne gang følger det dog sæsonplanen, når årets første lunchløb i det danske står for afvikling og med første start kl. 12.20.

Skive Trav

Der er seks løb på programmet og med ganske fin klasse, så erfaringsmæssigt bør der rulle et godt stykke på den gode side af millionen gennem totalisatoren i dag.

Og selvom det på lunchdage via tidspunktet er spillet, der trækker, så kan BioCirc Trav Arena alligevel byde på både frokostbuffet i restauranten og tarteletter i cafeteriet.

Det må betegnes som meget fin service.

Du finder mere info på banen hjemmeside ved at trykke her,

Skal du nå at studere baneprogrammet, så finder du de seks løb ved at klikke her.

skive trav 3

Info

Læs trænerkommentarer m.m på dette link.

Læs om Rene Kjærs V4 Fidus til i dag på dette link.

Der kan spilles med her.

[useful_banner_manager banners=1 count=1]

 

[useful_banner_manager banners=19 count=1]

 

SENESTE NYHEDER
BANDIT BRICK 11I1020
21. december 2020

Bandit Brick til Gitte Madsen

Travet.dk erfarer at sejrshesten Bandit Brick skifter træner. For anden gang i karrieren skal træningen varetages af Gitte Madsen.
132163554 3684879774938540 7424891289787776071 n
21. december 2020

8-årig vinder landschampionatet

Den blot 8-årige Mathilde Urth Pedersen, har i år redet sin første ponysæson og sikke en. Det er således både…
C KM FOTOGP4A5049 Osani Engely Jesper Hansen
21. december 2020

Jesper tager dagens startheste selv

Nordjyden Jesper Hansen fortsætter med at satse på løb i Sverige efter sin sønderlemmende kritik tidligere på året. I dag…
SAMARBEJDSPARTNERE