L’Amiral Who’s Who – Udbydes
Solgt på tre timer
Spændende 4‑årig hoppe efter Who’s Who – sælges for kun 15.000 kr.
Her får du en sjælden mulighed for at erhverve dig en hoppe med både afstamning og potentiale. L’Amiral Who’s Who er en 4‑årig svenskregistreret hoppe efter to stærke præstationsheste – Who’s Who og Quintessense.
Hoppen er ustartet og har fået ro til at udvikle sig. Hun sælges udelukkende pga. nedskæring i hesteholdet.
Læs evt. mere her.
Afstamning med klasse
Who’s Who 10,0a/Skr.13.707.759.
Startede 46 gange i karrieren med 22 sejre til følge. Det blev bla. Til sejr i Svenskt Travderby 2018, Hugo Åbergs Memorial 2021, Norrbottens Stora Pris 2021, Paralympiatravet, final 2022 med mere.
Hans første afkom er fra 2021, og her har flere afkom allerede markeret sig stærkt. Ebbe Kuce (1.091.700 SEK), Excalibur Gene (921.256 SEK), Greetings (713.000 SEK) med flere.
Moderen vandt over 335.000 kr.
Quintessense, der stoppede sin aktive karriere i 2018 med sejr for Flemming Jensen. Starten blev punktummet på en flot karriere, og starten på en karriere som avlshoppe.
Karrieren bød på 12 sejre i 52 starter, og præmiekontoen stoppede ved 335.237 kr. Hun satte rekord 1.12,0 auto.
I avlen er hun mor til heste som 11-traveren L’amiral Propul (410.006 kr.). med flere.
Pris: 15.000 kr. Sælger: Leif Hansen – 2012 4325

Sådan gør du
Når du ønsker, at sælge en hest via Travet.dk, skal du fremsende detaljer omkring hesten(e), som bliver brugt i forbindelse med salgsmaterialet på hjemmesiden, ligesom man kender det fra ejendomshandler.
Billedmateriale er også vigtigt. Travet.dk har adgang til billede af heste, der har vundet i Danmark, mens sælger selv skal fremsende billeder på øvrige heste. Et billede gør det også nemmere at finde købere til hesten(e).
Salgsannoncerne bliver udover hjemmesiden, også publiceret på vores sociale medier. Det er X (det tidligere Twitter) samt Facebook, hvor over 16.000 følgere dermed ser annoncerne, når de deles.
Travet.dk har et internationalt netværk, og vi har dokumenteret salg til blandt andet Frankrig, Sverige, Norge, Tyskland og selvfølgelig Danmark. Desuden har tidligere salg ført til banerekorder, V75-sejre med mere.

Hvad koster det?
Salgsannoncen er, som udgangspunkt, gratis at oprette. Der opkræves kun honorar, hvis den pågældende hest bliver solgt i den periode, hvor salgsannoncen er aktiv på Travet.dk.
Honoraret til Travet.dk betales, uanset hvordan kontakten til køberen er opstået, så længe salget sker i den periode. Det skyldes, at Travet.dk har arbejde i forbindelse med salgsannoncen, kontakt til netværk med mere.
Det gør det enkelt for sælger at annoncere uden forudgående omkostninger og sikrer, at Travet.dk kun modtager betaling ved faktisk salg. Med andre ord, kan man kaldet solgt eller gratis.
Ønsker en køber eller sælger at annoncere efter en bestemt type hest gennem Travet.dk (en såkaldt artikel), og der findes en hest, der matcher denne efterspørgsel, pålægges sælger et gebyr på 5 procent + moms af salgsprisen. Denne ordning gør det muligt at matche konkrete ønsker med udbudte heste og belønner formidling, når et konkret match fører til salg.













