Kostede tre millioner – Nu dansk debut
I november måned købte Mikael Poulsen den 5-årige Bordeaux Face (Propulsion) på en auktion i Sverige for 160.000 SEK. Som åring kostede samme selvsamme tre millioner svenske kroner.
Om Bordeaux Face
20 starter: 3-0-2
115.227 kr.
1.14,6m – 1.14,3am
Startpoing: 1.620
Bordeaux Face er bror til millionærerne Ultion og Akilles Face.
Daniel Redén: “Bordeaux Face er en rigtig fin hest, der begynder at finde sig selv. Han har gået meget tungt balanceret, men er klar til at blive lettet og bør kunne klatre en god bid op i klasserne. Han rummer en del udvikling endnu.

Kostede tre millioner i 2020
Bordeaux Face er opdrættet af Lutfi Kolgjini og Anna Svensson. Der er tale om en 5-årig vallak efter Propulsion og Love You-datteren Croix d’Am.
Populsion-sønnen Bordeaux blev oprindeligt solgt for tre millioner svenske kroner på Mehammar Online Sales, men skiftede i sidste måned hænder til en pris på blot 160.000 SEK.
Er dette en indikation på et særligt godt køb af Mikael Poulsen?
I dag får vi måske svaret, når Bordeaux gør sin debut på dansk grund. Løbet finder sted i eftermiddag på Fyens Væddeløbsbane.

Opdrætte er Lutfi Kolgjini, født 9. december 1959 i Ferizaj i nuværende Kosovo.
Kolgjini var i mange år en af de mest fremtrædende trænere i Sverige. Han har trænet stjerneheste som Viking Kronos, Revenue, Going Kronos, Lavec Kronos, Sebastian K., Joke Face, Raja Mirchi, Mosaique Face, Princess Face og Dante Boko.
Han er blevet udnævnt til “Årets Træner” ved Hästgalan to gange (2010 og 2015).
På en hesteauktion i Milano i Italien i 1995 bød Kolgjini 360.000 kroner for Viking Kronos. Viking Kronos var Kolgjinis første store stjerne hest, og den hest, som Kolgjini selv mener, har betydet mest for hans virksomhed.
I løbet af sin karriere vandt Viking Kronos i tolv ud af de fjorten starter, han deltog i, og han indtjente i alt 6,1 millioner kroner. Viking Kronos’ karriere blev afsluttet tidligere end forventet på grund af en skade.
Fotos af
Travera
Trav365.no – Stein Larsen.





