Kim Kærslund skal ud og rejse – svensk mission venter
Kim Kærslund skal ud og rejse – svensk mission venter
Der venter den danske hesteejer Kim Kærslund nogle kilometer på landevejen i den kommende uge, når flere af staldens heste tager turen over Øresund for at dyste på svenske ovaler. Med startmuligheder både tirsdag og fredag er det en travl, men spændende periode, der venter for Kærslund og hans team.

Tirsdag går turen til Jägersro, hvor to af staldens repræsentanter er anmeldt. Her er det Ready For Capri og Koogoo Gaagaa, som får chancen mod hård, men velkendt svensk konkurrence.
Fredagens program byder på endnu mere dansk islæt, når Kalmar lægger asfalt til. Her har Kim Kærslund repræsenteret med tre heste.
Lucifer, Ludvig Cash, Manhattan Trot er alle klar til indsats, og hver især er de meldt i opgaver, hvor de forhåbentlig kan gøre sig gældende. De endelige startlister offentliggøres senere i dag.
Alt i alt venter der en uge med masser af aktivitet og fokus, når Kim Kærslund endnu en gang markerer sig på den svenske travscene. Uanset resultaterne giver turen vigtige svar – og potentielt også nogle flotte præstationer – for den danske hesteejer og hans vedholdende satsning på sportens udenlandske muligheder.

Kim Kærslund – en markant stemme og storinvestor i dansk travsport
Kim Kærslund har i en årrække været et velkendt navn i dansk travsport og regnes blandt landets største og mest aktive hesteejere. Med et omfattende engagement i både løb, avl og organisationsarbejde har han sat et tydeligt aftryk på sporten – ikke kun på banerne, men også i den offentlige debat om travsportens fremtid.
Som hesteejer har Kim Kærslund investeret bredt i ungheste, løbsheste og avlshopper og har haft heste i træning hos flere profilerede trænere. Hans heste har startet i både Danmark og Sverige, hvilket understøtter en international tilgang og en villighed til at søge de bedste sportslige rammer for sit materiale. Samtidig har han været en aktiv aktør på auktions- og handelsmarkedet, senest med køb af både følhopper og føl med stærke blodlinjer og klare avlsplaner.

Ud over den sportslige del har Kærslund markeret sig markant organisatorisk. Han er formand for Dansk Travhesteejerforening og har været en tydelig fortaler for bedre økonomiske og strukturelle vilkår for hesteejere og opdrættere. I den rolle har han ikke lagt skjul på sin utilfredshed med ændringer i præmiefordelingen og beslutningsprocesserne i dansk travsport, som han mener svækker incitamentet for professionelle hesteejere.
Kim Kærslund har også bidraget til debatten om hestevelfærd, blandt andet ved at fremhæve mulighederne for omskoling af tidligere travheste og et meningsfuldt liv efter løbskarrieren. Samlet set står han i dag som en central og markant figur i sporten – en hesteejer, der både investerer betydelige ressourcer og tager aktiv del i kampen for at forme fremtidens travsport i Danmark.
Travet.dk har været i kontakt med Kim Kærslund som bekræfter rejseplanerne i denne uge.
Fotos af Burt Seeger.











