Kan Mads gentage succesen
På den svenske opdrætterforenings internetauktion den 29 september sidste år købte Skive-træner Mads Hviid Nielsen den 5-årige Electric Shadow (Orlando Vici) for den nette sum af 46.000 skr.
– Jeg har købt Electric Shadow sammen med min bror og Kasper Foget. Han er begyndt at køre lidt penge ind i USA, så han har råd til at købe hest igen, lyder det grinende gennem telefonen.
I min tid hos Peter Jensen havde vi Cadillac Shadow, som var en tiltalende traver, og Electric Shadow er tæt beslægtet med denne. Det var i første omgang dette der fangede interessen, og så har jeg selvfølgelig bidt mærke i udtalelserne fra Ulrik gennem længere tid omkring hesten.
Electric Shadow har været matchet i Derbyprøverne, og han har flere gange mødt flere af de bedste i årgangen, hvilket indikere at man har haft en vis tro på hesten, fortalte Mads Hviid Nielsen i forbindelse med købet.
Vandt senest
I seneste start sejrede Mads Hviid Nielsen og Electric Shadow efter en stærk afslutning. I forbindelse med sejren kunne Mads Hviid Nielsen oplyse til Travet.dk
“Han blev lidt for hidsig og lagde lidt mere på, end jeg ønskede. Det var derfor, jeg forsøgte at holde ham lidt dæmpet undervejs.
Jeg havde en god følelse undervejs og da jeg trak ud i sidste sving, sprang han bare frem. Det er min bror, Kasper Foget og mig selv der ejer, og det har vi det lidt sjovt med.
Det er dejligt når det lykkes som i dag, afrundede Mads Hviid Nielsen.”
Starter i dag
Mads Hviid Nielsen sætter sig igen i sulkyen, når der afvikles løb i Skive.
Electric Shadow og Mads Hviid Nielsen starter i dagens 3 løb.
Et baneprogram til i dag findes på følgende link.
Foto af KM FOTO
–




