JVB – Gerda og Iron Fox til start
Travet.dk har i disse dage flere interessante løbsheste på salgsmenuen. Når der i dag afvikles væddeløb på Jydsk Væddeløbsbane bliver det med to af disse på startlisten.
I dagens 3 løb starter den 3-årige Gerda.
En hest, der er langt bedre end resultaterne, og som 2-åring løb en 15 notering. I dag skal Jeppe Juel forsøge at hente en topplacering bag den evnerige hoppe.
I forbindelse med Gerda ønsker sælger bud.
I salgsannoncen skriver man:
Gerda er en startklar 3-årig hoppe, der aktuelt står i træning hos Ole G. Nielsen.
Hun er meldt i alt som tre og fireårs.
Det har været stolpe ud, men fart har hoppen i overflod.
For mere information kan travtræner Ole G. Nielsen kontaktes på telefon: 6022 6318.
I dagens 10 løb starter Iron Fox.
Det er en hest, man ønsker bud på. Iron Fox sejrede senest, og en ny top tre placering er ikke udenfor rækkevidde i dagens løb. Til banens hjemmeside udtaler Frank Kjelde:
Iron Fox har trænet godt efter sidste start og alt virker normalt. Står jo desværre handicappet 20 meter for hårdt, men hesten har god klasse og ikke så mange heste at runde. Har fordel af distancen, så må det være en fornuftig triochance (Frank Kjelde).
I salgsannoncen skriver man:
Timoko-sønnen Iron Fox, vandt en overlegen sejr på Jydsk Væddeløbsbane. Dermed står den 6-årige vallak noteret for syv sejre, og der er flere sejre på vej.
Det var en fuldkommen overlegen indsats senest på Jydsk Væddeløbsbane, og med 124.110 kr. på kontoen, så venter der mere fremadrettet for den veludseende hollandske traver.
Iron Fox er startklar og lige til at starte på med.
Iron Fox står i Skive-området og er amatørtrænet.
For mere information om pris og hest, kan Frank Kjelde kontaktes på telefon: 2444 1100.
Et baneprogram til i dag findes – På dette link.
Foto af Ole Hindby.






